Asset Publisher Asset Publisher

N. Gołąbki: Zimowy Bieg Trzech Jezior …

To już XVI edycja Biegu. Sobota 10 lutego 2018 roku sprzyjała, lekki mróz ścisnął nawierzchnię leśnych duktów. Rześkie powietrze wspomagało pracę nóg i płuc. Coś za coś, lokalne odcinki ze ślizgawką wymagały jednak skupienia uwagi i ostrożności. Zimowa aura zgromadziła uczestników w okolicy pensjonatu Jutrzenka w Gołąbkach. Gwarno od samego rana, na linii startu ustawiło się ok. 700 uczestników, emocje udzieliły się również kibicom zagrzewającym do walki.

Organizatorzy Biegu: Urząd Miejski Trzemeszna, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Trzemesznie, Nadleśnictwo Gołąbki, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Ochotnicza Straż Pożarna z terenu Gminy Trzemeszno. W tak doborowym towarzystwie leśnicy z Gołąbek od lat wspierają imprezę biegową, która łączy rekreację z promocją walorów krajobrazowych regionu.

Frekwencja ...

Okazuje się, że w br zarejestrowano nieco mniej biegaczy, niż w 2017 roku. Mróz zrobił swoje, bieg ukończyło 632 osób. Na listach znaleźli się mieszkańcy praktycznie z terenu całej Polski, choć trzeba podkreślić, że najliczniej reprezentowany był nasz region. Bieg cieszy się ogromną popularnością, mimo wymagającej trasy, która u wielu zweryfikowała kondycję i wytrzymałość. Atrakcyjne nagrody spowodowały, że w poszczególnych kategoriach rywalizowali amatorzy i weterani już niejednej edycji. Wszyscy otrzymali pakiet startowy, na który składał się okolicznościowy medal, maskotka, sportowe gadżety, ulotki i broszury promocyjne.

Trzeba okrążyć jeziora ...

Dystans i warunki Biegu trochę nietypowe, zmagania w realiach zimowych na dystansie 15 km nie są zbyt powszechne. To jedna z większych biegowych imprez o tej porze roku nie tylko na Pałukach. Przejrzyste powietrze zachęcało do intensywnej rozgrzewki, aby dotrzymać kroku, przygotować organizm do wysiłku. Trasa wiodła przez kompleks leśny Nadleśnictwa Gołąbki, wokół Jeziora Przedwieśnia, Wieśniate i Łomno. Większość drogami Gminy Trzemeszno i Rogowo, niewielki odcinek drogą powiatową przez miejscowość Gołąbki. Najbardziej oblodzone odcinki zostały wysypane piaskiem. Liczy się rywalizacja, ale i bezpieczeństwo uczestników.

Przebieg trasy, bliskość wody i lasu, świadczy o tym, że organizatorzy zadbali o urozmaicenie, była okazja poznać walory przyrodnicze. Różnorodne drzewostany pozbawione o tej porze liści przyciągały wzrok bogactwem form. Nasze dęby inaczej wyglądają w liściastym kobiercu, jakby ukrywały leciwy wiek, teraz dostojnie prezentują odsłonięte konary. Czasem dało się dostrzec dzikich mieszkańców lasu, ktoś widział przelatujące ptaki, usłyszał trzask gałązki, inni przebiegającą sarenkę. Dla mieszkańców leśnych ostępów kolorowa kawalkada biegaczy to raczej niespotykane zjawisko. Na szczęście przemijające wraz z ostatnim zasapanym uczestnikiem biegu.

Z wynikami po nagrody ...

Organizatorzy przygotowali okolicznościowe medale dla wszystkich biegaczy, którzy dumnie zawiesili je na szyi. Atrakcyjne nagrody i pamiątki otrzymali zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych, wszystkie z podziałem na kobiece i męskie. Po zakończeniu biegu, uczestnicy spotkali się w hali OSiR w Trzemesznie, gdzie odbyła się uroczysta ceremonia podsumowania, ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Galę prowadził Burmistrz Trzemeszna Pan Krzysztof Dereziński. Obsługę medialną imprezy sprawowała lokalna TV, prasa i radio. Dziennikarze przeprowadzili wiele wywiadów zarówno z uczestnikami, jak i organizatorami. Sondowali hasła i wartości, jakie organizatorzy promują przy tej okazji. Dociekali, co tak naprawdę pociąga ogromną rzeszę młodych ludzi do wysiłku w środku zimy.

Uroczystość uświetniały występy taneczne młodzieżowych zespołów z miejscowych szkól, które prezentowały układy baletowe ku zadowoleniu licznej rzeszy widzów. Na trybunach zasiadło kilkuset biegaczy, zaproszonych gości, kibiców, mieszkańców Trzemeszna i okolic. Przewaga młodzieży oznaczała upodobanie publiki do dynamicznej muzyki, akustyka hali potęgowała te wrażenia. Do tańca w rytmie disco zachęcał prezenter muzyki rozrywkowej. Do wręczenia nagród poproszono honorowy zespół złożony z przedstawicieli organizatorów, sponsorów i osób wspierających. Pośród nich obecny byli przedstawiciele kierownictwa Rady Gminy Trzemeszno z przewodniczącym Sławomirem Peno na czele, Burmistrz Trzemeszna – Krzysztof Dereziński, reprezentujący Nadleśnictwo Gołąbki inż. nadzoru Jarosław Dłutkowski, podleśniczy Dariusz Kośmider oraz kilku radnych.

Kategorie ...

Organizatorzy przewidzieli klasyfikacje:

• nagroda Grand Prix biegów OSiR,

• mistrzostwa Klubów Sportowych,

• mistrzostwa Pracowników LP,

• mistrzostwa Gminy Trzemeszno,

• mistrzostwa Honorowych Dawców Krwi.

Uroczystości rozdania nagród towarzyszyła maskotka imprezy, biały bałwanek z czerwonym nosem na wesoło brał udział we wszystkich wydarzeniach na hali. Uznał, że musi przybić wszystkim tzw. piątkę, pogratulować wyróżnionym, pozując do improwizowanych sweet fotek. Każdą chwilę dla fotoreporterów wykorzystywał do promocji głównie swego wizerunku, przyjaźnie poklepując wszystkich w zasięgu ręki. Po odebraniu nagród uczestnicy wzięli udział w konkursie, po wylosowaniu zwycięskich numerów stawali się właścicielami cennych upominków. Okolicznościowy medal trafił również na ekspozycję pamiątek w biurze Nadleśnictwa.

Leśnikom też nielekko ...

W biegu nie zabrakło też leśników, którzy pracę zawodową łączą z rekreacją. Była okazja do sprawdzenia kondycji niezbędnej do wykonywania obowiązków terenowych. Pracownicy okolicznych nadleśnictw byli, jak zawsze dobrze przygotowani, pewnym handicapem była lepsza znajomość terenu. W lesie są na co dzień, droga w znacznej części wiodła ostępami leśnymi, poradzili sobie i tym razem.

Nadleśnictwo Gołąbki tradycyjnie jest jednym ze sponsorów Biegu, co roku wspiera organizatorów i bierze aktywny udział. Jako sprawdzony partner współpracuje z lokalnymi samorządami w organizacji podobnych imprez rekreacyjnych i edukacyjnych. Ciekawostką była kategoria Mistrzostwa Pracowników Lasów Państwowych. Okazja do wykazania swego prymatu pośród braci leśnej. Miło było widzieć leśników na medalowym pudle.

Podsumowanie na wesoło ...

Pod dachem hali OSiR było uroczyście, gwarno i wesoło, w części artystycznej nie zabrakło rozrywkowej muzyki! W rytmach dysko falowała widownia, nawiązywały się nowe znajomości, odświeżano kontakty. Większość uczestników deklarowała spotkanie w przyszłym roku, również leśnicy nie przepuszczą takiej okazji.

Więcej informacji, wyniki, fotoreportaż z imprezy na witrynie: www.zimowybiegtrzechjezior.pl

JP

Resources to get