Lista aktualności Lista aktualności

Niszczycielska siła natury znów przypomniała o sobie!

W sobotę 25 czerwca 2016 r. Kujawy nawiedziła potężna burza, której towarzyszył bardzo silny wiatr. W miejscowości Kijewice, położonej zaledwie 2 km na wschód od głównego kompleksu leśnego Nadleśnictwa Miradz potężny wiatr niszczył wiaty, garaże, budynki gospodarcze a także domy mieszkalne. Dotkliwie ucierpiał cmentarz w miejscowości Wronowy, a także inne pobliskie miejscowości.

       Wichura, niestety nie oszczędziła również wschodnich rubieży leśnictwa Młyny. W wielu miejscach na wschodniej ścianie kompleksu leśnego wiatr połamał niczym zapałki i powywracał sporo drzew. Powstałe szkody zostały wstępnie oszacowane na około 350 m³ drewna. Pod naporem wiatru padały takie gatunki jak sosny, świerki, brzozy oraz dęby.

       Oglądając zniszczone ludzkie mienie w miejscowości Kijewice – link – można bardzo łatwo stwierdzić, że siła wiatru była ogromna. Analizując lokalizację największych szkód na mapie można szybko się przekonać, że niszczycielska fala wiatru jedynie „zahaczyła" o lasy w leśnictwie Młyny. Gdyby wiatr o największej sile przesunął się o 2 – 3 kilometry na zachód wówczas szkody w lasach miradzkich byłyby znacznie dotkliwsze niż te, które powstały.

       Jedynym pozytywnym aspektem sobotniej nawałnicy jest duża ilość wody (oczywiście oprócz lokalnych miejsc gdzie padał także grad), która spadła na przesuszone kujawskie lasy i pola.