Lista aktualności
Bezpieczna majówka
Tuż przed rozpoczęciem długiego weekendu majowego, w malowniczym otoczeniu Nadleśnictwa Dobrzejewice odbyła się konferencja prasowa poświęcona tematyce bezpieczeństwa na terenach leśnych. Spotkanie pod hasłem „Bezpieczna Majówka” zorganizowano z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.
Podczas konferencji poruszono wiele istotnych zagadnień związanych z bezpiecznym korzystaniem z lasów – szczególnie w kontekście wzmożonego ruchu turystycznego podczas majówki.
Pożary lasów – realne zagrożenie
Jednym z najważniejszych tematów poruszonych podczas konferencji było rosnące zagrożenie dla lasó ze strony pożarów. Sytuacja w bieżącym roku jest wyjątkowo trudna - brak opadów atmosferycznych, przesuszenie gleby i ściółki leśnej, a także nieostrożność ludzi sprzyjają powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów. Od początku roku na terenie Lasów Państwowych w całym kraju odnotowano już prawie 1900 pożarów, co oznacza czterokrotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2024 roku. W większości przypadków przyczyną jest działalność człowieka – zarówno przypadkowa, jak i niestety celowa, jak w przypadku podpaleń.
Lasy Państwowe i Państwowa Straż Pożarna apelują: nie używajmy otwartego ognia w lesie ani w jego pobliżu – do 100 metrów od granicy lasu. Oznacza to zakaz rozpalania ognisk, grillowania, a nawet palenia papierosów. Nawet najmniejsza iskra może stać się początkiem tragicznego w skutkach pożaru.
Zgubienie w lesie – jak tego uniknąć?
Kolejnym tematem poruszonym podczas spotkania była kwestia zagubień w lesie – problem, który mimo rozwoju technologii, nadal się zdarza. Utrata orientacji, zmęczenie czy nieznajomość terenu mogą szybko doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.
Warto przygotować się do wycieczki do lasu tak, jak do każdej innej wyprawy – zapoznać się wcześniej z mapą terenu, poinformować bliskich, dokąd się wybieramy, a przede wszystkim zainstalować na telefonie komórkowym bezpłatną aplikację Lasów Państwowych mBDL (Bank Danych o Lasach), która działa również w trybie offline.
Należy także zwracać uwagę na słupki oddziałowe - podanie numeru ze słupka podczas rozmowy ze służbami ratunkowymi umożliwia szybkie i precyzyjne określenie lokalizacji zaginionej osoby.
Pies w lesie tylko na smyczy
Kolejny ważny wątek to obecność psów w lesie. Mogą one poruszać się po lesie tylko na smyczy, ponieważ doświadcza wielu nieznanych, interesujących dla niego bodźców zapachowych. Spacer z psem na smyczy gwarantuje bezpieczeństwo zwierząt, naszego pupila i innych użytkowników lasu.
Pies puszczony luzem może spłoszyć dziką zwierzynę, zakłócić naturalny spokój ptaków w gniazdach, a nawet wyrządzić szkody, np. odnajdując ukryte młode ssaki. Nie wszystkie zagrożenia są widoczne – nieświadomy opiekun może narazić i psa, i dzikie zwierzęta na niebezpieczeństwo.
Młode zwierzęta – nie pomagaj na siłę
Wiosna to czas narodzin w lesie – przychodzą na świat zwierzęta wielu gatunków. Wielu ludzi, widząc samotne młode ukryte w trawie czy zaroślach, chce pomóc – najczęściej zabierając je z lasu. To ogromny błąd.
- Nie dotykajmy młodych zwierząt! Ich matki są zazwyczaj niedaleko i cały czas je obserwują – wyjaśniała Honorata Galczewska rzecznik prasowa RDLP w Toruniu – Młode mają naturalny kamuflaż, brak zapachu, nieruchomość, ciche zachowanie. Ich bezpieczeństwo polega właśnie na tym, że nie są zauważalne. Interwencja człowieka może skończyć się tragicznie – młode może nie przeżyć, a jesli się to uda - jego powrót naturze jest niemal niemożliwy.
Zwierzyna na drodze
Podróżując w pobliżu kompleksów leśnych powinniśmy zwracać szczególną uwagę na zwierzynę, która może chcieć przekroczyć drogę.
- Jeśli dojdzie do kolizji ze zwierzyną, naszym obowiązkiem jest jej pomóc, tj. zgłosić służbom zajście, by była możliwa pomoc lekarza weterynarii. W oczekiwaniu na fachowców powinniśmy także zabezpieczyć siebie i miejsce przez usytuowanie trójkąta ostrzegawczego i włączenie świateł awaryjnych - powiedziała st.bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska rzecznik prasowy KW PSP w Toruniu.
Nie każda droga jest dla samochodu
Wielu kierowców traktuje las jak strefę rekreacyjną, do której można wjechać autem, gdzie się chce. To poważne nieporozumienie. Drogi leśne nie są przeznaczone do ruchu kołowego, chyba że są wyraźnie oznaczone jako publiczne lub udostępnione. Wjeżdżając samochodem do lasu w miejscu nieudostępnionym, narażamy się na mandat i niszczymy przyrodę.
Śmieci – las to nie wysypisko!
Tematem, który niezmiennie powraca, jest problem zaśmiecania lasów. W 2024 roku tylko na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe zebrano aż 82 tysiące metrów sześciennych odpadów. To smutna statystyka, zwłaszcza że zdecydowaną większość z tych śmieci pozostawili ludzie. Koszty uprzątnięcia porzuconych odpadów wyniosły 34 mln zł.
Konferencja zakończyła się wspólnym apelem do wszystkich odwiedzających lasy w czasie majówki i przez cały rok:
Dbajmy o bezpieczeństwo, szanujmy przyrodę i bądźmy odpowiedzialnymi gośćmi lasu. Wypoczynek w naturze to wielka przyjemność, ale również obowiązek – wobec siebie, innych ludzi i wszystkich mieszkańców lasu.