Asset Publisher Asset Publisher

XIII Zimowy Bieg Trzech Jezior

To bieg nietypowy, dystans 15 km spotykany jest nieco rzadziej. Zdaniem organizatorów, zimą rywalizacja na dłuższych dystansach jest nadmiernie wyczerpująca, zaś piętnastokilometrowy odcinek dobrze przygotowuje do wiosennych maratonów.

XIII Zimowy Bieg Trzech Jezior to jedna z największych biegowych imprez o tej porze roku w regionie. W stosunku do niewielkiego wpisowego, przewidziano dość bogaty pakiet startowy, sama trasa była również atrakcyjna. W przeważającej części prowadziła drogami leśnymi, dość płasko, bez uciążliwych podbiegów. Organizatorzy zadbali o odpowiednie przygotowanie i oznakowanie, oblodzone odcinki posypano piaskiem. Bezpieczeństwo uczestników przede wszystkim!

Pomysłodawcą imprezy jest Grzegorz "Wasyl" Grabowski, wieloletni organizator dotychczasowych edycji. Sam biega od 25 lat, pokonał już ponad 50 maratonów, w tym dwa na dystansie 100 km.

Bieg na naszym terenie cieszy się coraz większą popularnością, w tym roku ukończyło go prawie 900 zawodników. Na listę startową wpisało się ponad 1,1 tys. biegaczy, organizatorzy postanowili więc nieco ograniczyć liczbę. Na trasie przewidziano miejsce z napojami i posiłkami regeneracyjnymi, w biegu można było posilić się, wzmocnić na końcowy etap trasy. O ile w poprzednich latach trudność biegu polegała na niskiej temperaturze oraz sporej ilości śniegu, w tym roku biegacze musieli liczyć się z zamarzniętymi i śliskimi odcinakami. Trasa przebiegała lasem, miejscami można było też ugrzęznąć w błocie. Malownicze okolice jezior Przedwieśnia, Wieśniate i Łomno, oraz okolicznych lasów dodatkowo motywowały uczestników. Widok jezior, szum lasu, ożywczy powiew zdrowego powietrza dodawały sił i animuszu.

Jak wynika z zapisów, w tej edycji rywalizowało najwięcej uczestników z Trzemeszna.  Efektem poprzednich edycji jest zawiązanie się wielu grup biegaczy, wspólnie biegających i wyjeżdżających na zawody. Co ciekawe biegają również pracownicy Urzędu Miasta i Nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Zachęcali innych, dawali przykład sportowego zachowania. Organizatorzy zapewnili bogaty fotoreportaż imprezy, zdjęcia trafią do portali internetowych oraz do kolejnego albumu.

Lutowa aura i śnieżno - leśny krajobraz przyciągają do Gołąbek zawodowych biegaczy, jak również tych, którzy ruch w takich warunkach traktują rekreacyjnie, jako wspaniałą formę spędzania czasu na świeżym powietrzu. Celem organizacji imprezy była popularyzacja biegów terenowych na terenie Gminy Trzemeszno, promocja walorów przyrodniczo - turystycznych Nadleśnictwa Gołąbki. Bieganie to jedna z najprostszych form walki z nadwagą, zdrowa rywalizacja sportowa. 

Organizatorzy oprócz klasyfikacji ogólnej przewidzieli również podział na liczne kategorie, w tym: dla mężczyzn, kobiet, przedziały wiekowe, również zarejestrowano klasyfikację dla mieszkańców Gminy Trzemeszno, leśników oraz drużynowych Mistrzów Klubowych.

W biegu nie zabrakło również leśników, którzy pracę zawodową łączą z rekreacją. Była okazja do podnoszenia kondycji niezbędnej do wykonywania trudnych obowiązków w terenie. Pracownicy okolicznych Nadleśnictwa byli, jak zawsze, dobrze przygotowani, pewnym handicapem była na pewno znajomość terenu. Droga w znacznej części biegła ostępami leśnymi, którymi na co dzień wędrują. Nadleśnictwo Gołąbki jest jednym z partnerów organizacyjnych Biegu, co roku wspiera wysiłki organizatorów i bierze czynny udział w imprezie. Jako sprawdzony partner współpracuje z lokalnymi samorządami w organizacji podobnych imprez rekreacyjnych, edukacyjnych i okolicznościowych.

Biuro zawodów znajdowało się w hali OSiR w Trzemesznie, od godziny 10:00 autokary kursowały do Gołąbek, na miejsce zawodów w Gołąbkach k/Trzemeszna. Oficjalny start odbył się o godzinie 11:00. Na mecie na uczestników czekała tradycyjna grochówka i napoje. Również na hali OSiR w Trzemesznie odbyła się uroczystość podsumowania, wręczenia nagród i zakończenia imprezy.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii zostali wyróżnieni pamiątkowymi dyplomami, nagrodami pieniężnymi, upominkami i okolicznościowymi medalami. Podsumowania XIII edycji Biegu oraz uroczystego wręczenia nagród dokonali: Poseł Zbigniew Dolata, Burmistrz Trzemeszna Krzysztof Dereziński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki Marek Malak i liczna grupa samorządowców z Trzemeszna. Wszyscy podkreślali wysiłek i dobre wyniki uczestników. Po uroczystościach organizatorzy zaprosili zawodników i gości na poczęstunek. Jeszcze przez dłuższy czas trwały rozmowy, wymiana wrażeń z trasy biegu i obietnice spotkania się na przyszłorocznych trasach.