Asset Publisher Asset Publisher

Przyrodnicza zbrodnia

Mamy w udziale przekazać Państwu przykrą wiadomość. W Bożonarodzeniowy poranek zniszczeniu uległ najważniejszy obiekt przyrodniczy Pojezierza Brodnickiego.

Ponad czterowiekowy pomnik przyrody – Dąb Rzeczypospolitej – perła w przyrodniczej koronie Nadleśnictwa Brodnica, zdobiąca do wczoraj rezerwat przyrody Jar Brynicy, została doszczętnie spalona.

Zaalarmowane Służby Pożarnicze mogły jedynie dogasić poległy pomnik przyrody.

fot. OSP Górzno

Ogromna strata, bolesne doświadczenie, tym bardziej dotkliwe, że w najpiękniejszym dniu w roku. To nie był przypadek, z pewnością to zamierzone działanie podpalacza. W głowie się nie mieści, co kierowało tym człowiekiem, żeby dokonać tak okrutnego czynu. I to w Nadleśnictwie, na terenie którego nigdy nie było problemu z podpaleniami lasu. Co się zmieniło?

Żal, rozgoryczenie, smutek, jak można było dopuścić się takiego czynu. Bezmyślność, choroba, zawiść, używki? Nie wiem, co może usprawiedliwić takie działania, ale śledztwo trwa. Być może nigdy nie dowiemy się, kto dopuścił się tego przestępstwa, jednak niszczyciel będzie musiał żyć ze świadomością popełnionego czynu.

Na zawsze Dąb Rzeczypospolitej zostanie w naszej pamięci, utrwalony na licznych fotografiach. To niepowetowana strata, nie tylko dla braci leśnej Nadleśnictwa Brodnica, ale i dla całego społeczeństwa Pojezierza Brodnickiego oraz wszystkich, którzy mieli szczęście i przyjemność  widzieć na własne oczy majestatyczny Dąb.

Do tego miejsca chętnie przyjeżdżały całe rodziny, a dzieci uwielbiały zabawy wokół wspaniałego drzewa. Nadal będziemy zapraszać do odwiedzin Rezerwatu, choć już nie tak pięknego i historycznego, jak do wczoraj.

Czytaj: Dąb Rzeczypospolitej - świadek naszych dziejow

Spalony dom można odbudować, a tej straty nie da się naprawić. Dzisiejsze zdarzenie w Jarze Brynicy można porównać do straty kogoś bliskiego...

W związku z podpaleniem niemal pięćsetletniego pomnika przyrody "Dębu Rzeczypospolitej" w rezerwacie Jar Brynicy, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wyznaczył NAGRODĘ W KWOCIE 10 tys.zł za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców podpalenia.

To nie powinno się nigdy wydarzyć.