Asset Publisher Asset Publisher

N. Czersk: POMORSKIE SZLAKI KAJAKOWE

Nadleśnictwo Czersk ukończyło budowę przystani w Konigorcie na Wielkim Kanale Brdy w ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe.

Inicjatorem i koordynatorem projektu jest Samorząd Województwa Pomorskiego, partnerem wiodącym części projektu Szlakiem Zbrzycy i Brdy jest Gmina Brusy.

Wartość realizowanego przez nadleśnictwo projektu to 190 tyś. zł (planowane dofinasowanie 163 tyś. zł).

Całkowita wartość realizowanych inwestycji w ramach Pomorskich Szlaków Kajakowych to blisko 58 mln zł, inwestycje  zostaną objęte wsparciem ze środków unijnych w ramach Działania 8.4. Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Nowa przystań składa się z pomostu, dwóch rzędów schodów z naturalną pochylnią do wodowania kajaków, placu manewrowego do rozładunku sprzętu, miejsca parkingowego, na którym znalazły się elementy małej architektury: 2 małe wiaty, kosze na śmieci, tablica informacyjno-promocyjna.

Spływ Wielkim Kanałem Brdy to atrakcja dla każdego a szczególnie można go polecić  rodzinom z dziećmi i początkującym kajakarzom. Jest to spływ jednodniowy, odległość do pokonania to 13 kilometrów. Niski poziom wody, łagodny nurt, brak naturalnych przeszkód gwarantują bezpieczeństwo dzieciom i amatorom rozpoczynającym przygodę z kajakarstwem. Chociaż spływ jest łatwy to zapewnia wiele wrażeń.

Przede wszystkim płyniemy przez tereny atrakcyjne przyrodniczo – obszar ptasiej Natury 2000 Bory Tucholskie, na trasie mamy duże szanse zobaczyć np. zimorodka, dzięcioła czarnego lub bielika. Możemy również obserwować szkody spowodowane przez nawałnicę z sierpnia 2017 roku oraz stopniowe zagospodarowanie uszkodzonych terenów.

Oprócz walorów przyrodniczych do obejrzenia mamy ciekawostki hydrotechniki. Przed rozpoczęciem spływu warto obejrzeć pochodzącą z roku 1848 zaporę wodną w Mylofie oraz największą w Polsce hodowlę pstrąga.

Na mecie spływu w miejscowości Fojutowo, czekają nas następne atrakcje turystyczne: najdłuższy w Polsce akwedukt, czyli skrzyżowanie dwóch dróg wodnych Wielkiego Kanału Brdy i Czerskiej Strugi, wieża widokowa oraz zajazd turystyczny Fojutowo gdzie możemy smacznie zjeść oraz przenocować. Z niecierpliwością czekamy na wiosnę, aby w praktyce wypróbować naszą przystań.

Zainteresowanych szczegółowymi informacjami oraz przewodnikiem po szlakach kajakowych odsyłamy do zakładki Pomorskie Szlaki Kajakowe.

Do pobrania >>> Przewodnik Kajakiem Przez Pomorze <<<

Więcej o przedsięwzięciu "Pomorskie Szlaki Kajakowe" można znaleźć na stronie: https://kajaki.pomorskie.eu/pl/