Asset Publisher Asset Publisher

Posadzone! Relacja z Torunia

Prawie 100 drzewek, wzbogaciło las w okolicy osiedla Na Skarpie.

Mieszkańcy Torunia własnoręczne posadzili wybrany przez siebie gatunek. A było w czym wybierać… Bez koralowy, jarząb pospolity, dzika jabłoń i grusza, sosna, świerk, a także brzoza i dęby - wszystkie wyhodowane przez leśników w pobliskiej Szkółce leśnej Bielawy.

Chętne osoby, pomimo deszczowej aury, wspaniale poradziły sobie z zadaniem. W miejscu chorych drzew, zamierających brzóz, posadzono różnorodne drzewa, które wydają nasiona, owoce - chętnie zjadane przez ptaki. Wiele osób deklarowało pomoc w późniejszej pielęgnacji drzewek -  pragnie wrócić w wybrane miejsce i odnaleźć „swoje drzewo”.

Wspaniale jest obserwować jak posadzone drzewko sobie radzi, jak rośnie. –  mówiła jedna z uczestniczek akcji.

Szanse na przyjęcie się drzew, zwiększyły się znacznie – drzewa zostały podlane „od zaraz” siłami natury.

Ogólnopolska akcja „Łączą nas drzewa”, to wspólna inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz z Lasów Państwowych.  Obywa się w kwietniu, bo to miesiąc, w którym we wszystkich lasach zaczyna się czas sadzenia młodego pokolenia. Leśnicy sieją, a potem sadzą miliony drzew. Tylko w regionie kujawsko-pomorskim będzie ich 58 milionów!

Drzewa to leśników specjalność. Nawet w tak trudnych chwilach, jak zniszczenie tysięcy hektarów lasu przez nawałnicę w 2017 roku w Borach Tucholskich, nie powstrzymają lasu trwania. Mobilizacja wszystkich sił w leśnym szkółkarstwie, pozwoli obsadzić ogołocone z drzew powierzchnie.

- Dbamy o las. Może on się zmieniać, ale najważniejsze dla nas, by trwał.Dbamy o las. Może on się chwilami zmieniać, ale najważniejsze dla nas, by trwał. Dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń. - mówił uczestnikom sadzenia Marcin, jeden z obecnych leśników, którzy z pasją odpowiadali na nurtujące niektórych pytania.

Las to wspaniałe miejsce, by odreagować stresy związane z pandemią, wzmocnić organizm. Dobroczynny wpływ przyrody doceniają spacerowicze ścieżek i leśnych duktów, udostępnionych przez Nadleśnictwo Dobrzejewice w okolicach toruńskiego osiedla.

Każdy z nas jest inny. Dla każdego z nas - LAS może być czymś innym. Dla jednego miejscem do odpoczynku, zdobywania wiedzy naukowej, dla innego miejscem pracy, pozyskiwania drewna czy uprawiania sportów – dyskutowano podczas sadzenia. Róznorodność wzbogaca.

Wszystko to, niczym wielką klamrą, zamyka się w jednym:

Może nas wiele różnić, ale łączy nas jedno – łączą nas drzewa!