Asset Publisher Asset Publisher

Lasy na Dniach Borów

Na odwiedzających w lipcu Tucholę czeka szereg atrakcji przygotowanych w ramach Dni Borów Tucholskich. Jedną z nich było stoisko leśników.

56. Dni Borów Tucholskich to moc atrakcji, imprez i wydarzeń, które od 3 do 19 lipca 2015 r. przyciągają przyjezdnych – nie tylko z różnych zakątków kraju – ale i z Europy. 11 lipca 2015 r., w sercu Borów, nadleśnictwa i biuro Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wystawiały swoje namioty promocyjno-edukacyjne.

Stoisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu zorganizowane zostało pod hasłem „Lasy Państwowe. Zapraszamy". Fachowe przygotowanie i obsługę stoiska zapewniły nadleśnictwa: Czersk, Dobrzejewice, Osie, Rytel, Trzebciny, Tuchola, Woziwoda i Zamrzenica.

Na odwiedzających tucholski rynek czekały atrakcyjny, całodzienny quiz przyrodniczy przygotowany przez leśników. Odpowiadając na pytanie, można było wygrać sadzonkę drzewka lub krzewu pochodzącą z nowoczesnej szkółki kontenerowej w Nadleśnictwie Dobrzejewice. Ci, którzy drzewka nie mieli gdzie posadzić, opuszczali stoisko z długopisem, parasolem lub koszulką opatrzonymi logotypem „Lasy Państwowe. Zapraszamy". Atrakcyjność oferty leśników nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Tradycyjnie, wielkim wzięciem cieszyły się mapy lasów. Na dzieci zaś, czekały z kolei kolorowanki i książeczki. Ci, którym się nie poszczęściło w quizie, pocieszali się krówką i szyszką szczęścia z wyłuszczarni nasion w Nadleśnictwie Rytel. Ostatecznie, każdy miał możliwość obejrzeć przez lupę przygotowane przez Stację Oceny Nasion w Klosnowie nasiona drzew leśnych, „kilkudniowy las", czy żery owadów. Chętnych było wielu, ponieważ na scenie ustawionej na przeciwległej ścianie rynku współzawodniczyli sygnaliści XXXI Festiwalu Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej. Leśników obsługujących stoisko odwiedził dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek.

W tym roku leśnicy wzięli udział w 3. Historycznym Pochodzie Borowiaków, który przemaszerował ulicami Tucholi. Wzięli w nim udział bracia kurkowi, różne stowarzyszenia i grupy rekonstrukcyjne lata wojenne, sygnaliści oraz leśnicy, których obecność dumnie znaczyła Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych pod batutą Mirosława Pałczyńskiego.

Doskonała pogoda wabiła odwiedzających tucholski rynek i stoisko Lasów, które każdy opuszczał z szerokim uśmiechem.

Dyrektor RDLP w Toruniu Janusz Kaczmarek dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i obsługę stoiska Lasów Państwowych.