Asset Publisher Asset Publisher

Aresztowanie uczestników rajdu ekoturystycznego

Podczas odbywającego się na terenie Nadleśnictw Rytel oraz Przymuszewo rajdu turystycznego doszło do dramatycznych wydarzeń. Grupa rowerzystów została zatrzymana przez żołnierzy niemieckich na posterunku przy miejscowości Męcikał.

Żandarmi wermachtu zachowywali się opryskliwie i bez wyraźnej przyczyny aresztowali kilkanaście osób. Na szczęście z pomocą turystom przyszedł miejscowy oddział partyzancki Gryfa Pomorskiego, który błyskawicznym atakiem rozbił posterunek niemiecki i uwolnił rowerzystów.

Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie, gdyż całe zdarzenie było inscenizacją przygotowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Historii "Gryfa Pomorskiego" z Męcikału oraz Nadleśnictwo Rytel. Po zakończonej potyczce partyzanci oraz żołnierze wermachtu wraz z turystami udali się wspólnie na miejsce byłego bunkra "Zielony Pałac" gdzie podczas wojny oblegane było dowództwo partyzantów z "Gryfa Pomorskiego", by posłuchać historii o walkach oddziału w okolicznych lasach.Po zakończeniu prelekcji uczestnicy rajdu udali się w dalszą podróż do leśnictwa Kokoszka.