Asset Publisher
220 - letnie dzieje Nadleśnictwa Gołąbki
W br. mija 220 lat od wydarzeń, które dały podwaliny utworzenia i funkcjonowania Nadleśnictwa Gołąbki.
Dzieje Nadleśnictwa splatają się z losami Polski pod zaborami, praktycznie od początków zniewolenia i utraty państwowości. Gwoli historycznej poprawności odnotujmy najpierw fakty …
Obszar w zasięgu terytorialnym współczesnego Nadleśnictwa Gołąbki dwukrotnie przyłączany był do Prus, początkiem były próby przeprowadzone jeszcze po pierwszym rozbiorze Polski. Przełomowym w dziejach tutejszych lasów był rok 1793, czyli II rozbiór Polski i przyłączenie do państwa pruskiego całej Wielkopolski. Rząd pruski natychmiast przystąpił do przejęcia dóbr kościelnych i królewszczyzn, w tym lasów. Dekretem Fryderyka Wilhelma II z dnia 28 lipca 1796 roku odebrano ówczesnym starostom i duchownym królewszczyzny należące do Korony. Stały się one własnością skarbu pruskiego i przeszły pod kameralną administrację, w jej ramach utworzono Intendenturę Gnieźnieńską i Trzemeszeńską. Wydzielone z nich lasy weszły w skład nowej struktury państwowej, tzw. dużych nadleśnictw. Jednym z nich było Nadleśnictwo Gniezno z siedzibą w Gołąbkach, te zaś podzielono na cztery małe okręgi: Gołąbki, Mogilno, Powidz i Strzelno. Od tego momentu lasy Nadleśnictwa nieprzerwanie do chwili obecnej stanowią prawnie uznaną własność państwową. Na tej podstawie można przyjąć, że organizacyjną kolebką powstania i początkiem funkcjonowania Gołąbek jest właśnie rok 1796. W latach 1796-1918/19 była to własność skarbu prusko-niemieckiego, zaś od 1919 roku własność Państwa Polskiego.
Od poprzedników odziedziczyliśmy piękne lasy, których zagospodarowanie i ochrona stały się dla nas zawodowym wyzwaniem. Dzisiaj Nadleśnictwo Gołąbki dba o różnorodność biologiczną, chroni swe zasoby je przed różnymi zagrożeniami. W ten sposób nie tylko troszczymy się o przyrodę, ale też umożliwiamy Polakom korzystanie z jej dóbr. Zabiegamy, aby gospodarka leśna, dostarczająca na rynek ekologiczny surowiec prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Potwierdzają to międzynarodowe certyfikaty i uznanie dla sukcesów polskiej szkoły hodowli lasu. Leśnicy są zaangażowani w działania edukacyjne, które pozwalają rodakom lepiej poznać ekologię dziedzictwa narodowego. Dla nas to nie tylko miejsce pracy, ale także pasja.
Autorem książki jest Marian Przybylski, regionalista, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna, członek Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego Gniazdo, autor artykułów, książek i bloga „Strzelno moje miasto". Pan Marian poświęcił wiele czasu, aby dotrzeć do ludzi i dokumentów zaświadczających o pięknej historii naszej firmy. Książkę podzielił na rozdziały opisujące poszczególne okresy historycznych dziejów Nadleśnictwa, wzbogacił w opis działalności merytorycznej, charakterystykę przyrodniczą regionu Pałuk. Sporo miejsca poświęcił również ludziom, którzy wnieśli osobisty wkład w gospodarkę leśną tej ziemi, opisał ruch kadrowy, wyszczególnił najbardziej zasłużonych leśników w służbie tutejszym lasom. Historyczne mapy z przełomu wieków zaświadczają o rzetelności opracowania, autor dotarł do materiałów niemieckich, odkurzył poniemieckie archiwa. Sporą część publikacji okrasił wspomnieniami łowieckimi, jak to onegdaj bywało w pogoni za dużym zwierzem, niejednym trofeum u boku.
Książka jest dość pokaźna, liczy ponad 500 stron. Opatrzona jest kolorowymi i czarno-białymi zdjęciami, mapami, znakomicie dokumentującymi losy Pałuckich lasów i ludzi, którzy związali z nimi swój los. Oddając do Państwa rąk monografię pt. „Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki" zapraszamy do poznania tych wydarzeń. Pragniemy zainteresować mieszkańców Pałuk piękną przyrodą, leśnymi bogactwami, za pośrednictwem mediów zaprosić do bliższego poznania naszych dziejów. Chcemy w ten sposób nawiązać do historycznych korzeni, nie tylko przypomnieć o zaszłościach, ale i zapoznać czytelnika z dorobkiem i pięknem tutejszych lasów...
Józef Popiel
Redaktor techniczny monografii