Asset Publisher Asset Publisher

„ŚWIĘTO LASU” W NADLEŚNICTWIE BRODNICA

W dniu 1 kwietnia 2017 roku nad Jeziorem Zbiczno, na terenie obszaru Natura 2000 „Ostoja Brodnicka" w Leśnictwie Rytebłota w Nadleśnictwie Brodnica miało miejsce wydarzenie niezwykłe.

Oto w głębokim lesie nad uroczym, śródleśnym  jeziorem spotkali się ludzie przeróżnych profesji, którzy postanowili spędzić sobotnie, wiosenne przedpołudnie przy wspólnym z leśnikami sadzeniu młodego lasu i uczcić tegoroczne „Święto lasu". Wszak kwiecień to czas odnowień w lasach a po nich  swoje święto mają ludzie lasu.

Pospolite, rodzinne sadzeniu lasu z udziałem społeczeństwa ma w Brodnicy już jedenastoletnią tradycję. Z każdym rokiem chętnych przybywa. W tym roku ilość uczestników przekroczyła 120 osób.

Na zaproszenie nadleśniczego odpowiedzieli przedstawiciele lokalnych samorządów gminnych i powiatowych z osobami starostów włącznie, dyrektorzy współpracujących szkół, dyrektorzy parków krajobrazowych, komendanci służb mundurowych, łowczowie i prezesi kół łowieckich, żołnierze, właściciele Zakładów Usług Leśnych oraz pracownicy Nadleśnictwa Brodnica. Każdy kto mógł, przybył z rodziną i dzięki temu spotkanie miało charakter wiosennego pikniku. Najbardziej rozrywkowi byli najmłodsi przedstawiciele leśnych rodów; oni prawdziwie przybyli poświętować i zawrzeć nowe znajomości. Nie zabrakło także reprezentacji świata miejscowej prasy i duchowieństwa w osobie Kapelana Leśników Diecezji Toruńskiej. Uczestnicy stawili się licznie jak zwykle, bo każdy chciał posadzić „swój" kawałek nowego lasu.

Po krótkim instruktażu prawidłowego sadzenia w wykonaniu nadleśniczego i leśniczego miejscowego leśnictwa wszyscy rozpoczęli pracę.

Na powierzchni przebudowywanej rębnią zupełną po usunięciu starego drzewostanu sadzono dwuletnie sadzonki sosny. Gatunki domieszkowe posadzone wcześniej wypełniały już znaczną część powierzchni. Modrzewie zostały już ogrodzone, a świerk wypełniał niższe i bardziej podmokłe partie uprawy. W miejsce wyciętych na każdym hektarze pięciuset sztuk, sadzi się ich dziesięć tysięcy. Wymiana pokoleń w lesie jest nieuchronna. W tym roku w Nadleśnictwie Brodnica zostanie posadzonych ok. 2 200 000 sztuk sadzonek na 260 ha nowego lasu. W całych Lasach Państwowych wysadzonych zostanie w tym roku ok. 500 mln. sadzonek, co w przeliczeniu daje 1000 sadzonek sztuk na minutę.

 Ziemia nie kryła zadowolenia z naszej pracy i pomysłu na świętowanie. Przecież każdy nowy las to najlepszy dar, jaki my, ludzie możemy jej w darze złożyć. Po chwili pracy i kilku kroplach potu za nami już rósł prawdziwy las - pamiątka spotkania i ludzkiej pracy, pomnik, który przetrwa całe wieki, który powstał z potrzeby spotkania ludzi i dokonania czegoś dla ziemi. Posiłek po pracy choć prosty, smakował wyjątkowo, bo jedzony był w lesie po uczciwej pracy i w dobrym towarzystwie.

Uczestnicy tego szczególnego wydarzenia, duzi i mali, otrzymali na pamiątkę specjalnie w tym celu przygotowane sekatorki do pielęgnacji drzew. Bo las, żeby trwał i darzył człowiekowi trzeba pielęgnować i chronić. Tak było, jest i będzie. Na zakończenie spotkania ksiądz kapelan pobłogosławił naszej pracy a nadleśniczy zaprosił wszystkich na spotkanie za rok.

Tegoroczne spotkanie było efektem ludzkiego zapotrzebowania uczestników na tego typu kontakt z przyrodą. Wierzę głęboko, że będziemy się spotykać każdego roku, bo będą chętni, by wspólnie i bezinteresownie zrobić coś dla Ziemi i siebie przy okazji. By odbyć swoje rekolekcje i nabyć potrzebnej każdemu pokory. Wszystkim serdecznie dziękuję i zapraszam do lasu. Także tego własnoręcznie posadzonego.

W roku przyszłym na pewno to powtórzymy. Jesteśmy już umówieni.