Asset Publisher Asset Publisher

Zwalczanie gąsienic

Z uwagi na gradacyjne wystąpienie w lasach kujawsko-pomorskich gąsienic motyli będących szkodnikami sosny przystąpiono do wykonywania od dnia 16 maja br. agrolotniczych zabiegów ratowniczych. Silne zagrożenie ze strony gąsienic barczatki sosnówki, strzygoni choinówki i brudnicy mniszki odnotowano w 18 nadleśnictwach. Obecnie zabiegi ratownicze wykonywane są w Nadleśnictwie Dobrzejewice, gdzie stwierdzono do 1800 gąsienic brudnicy mniszki na jednym drzewie. Z uwagi na tak dużą liczebność gąsienic oraz sprzyjające rozwojowi owadów tej wiosny warunki atmosferyczne, do zwalczania owadów zastosowano preparat chemiczny Dimilin 480SC w dawce 0,1 l/ha. Jest to preparat powszechnie stosowany m.in. w sadach, pieczarkarniach oraz na obszarach leśnych. Okres karencji dla runa leśnego wynosi 24 godziny.

Ochrona drzewostanów będzie sukcesywnie realizowana w innych nadleśnictwach, m.in. położonych na terenie Puszczy Bydgoskiej i Borów Tucholskich. Zabiegi wykonywane są przy użyciu samolotów Dromader.

Na okres zabiegu nadleśnictwa wprowadzają okresowy zakaz wstępu do lasu w części nadleśnictwa lub na całym jego obszarze. Mapę okresowych zakazów wstępu do lasu (według całych nadleśnictw) można znaleźć tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące terminu i miejsca zabiegu dostępne są na stronach internetowych ww. nadleśnictw. Dziękujemy za wyrozumiałość, zapraszając jednocześnie na tereny leśne nieobjęte zakazami wstępu.