Asset Publisher Asset Publisher

Wspólne ćwiczenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej na terenie poligonu wojskowego

Niespodziewane pożary na terenach leśnych w obszarze poligonu wojskowego pod Toruniem, powalone drzewa blokujące przejazd drogą wojewódzką oraz wypadek drogowy - to główne punkty, wokół których zbudowano scenariusz ćwiczeń z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

 

Ćwiczenia zorganizowała 12. września br. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu razem z Nadleśnictwem Gniewkowo. Do współpracy zostały zaproszone:

  • Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu
  •  Inspektorat Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej w Bydgoszczy
  • Wojskowa Straż Pożarna
  • Komenda Wojewódzka Państwowej Staży Pożarnej w Toruniu
  • Komenda Miejska Państwowej Staży Pożarnej w Toruniu
  • Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy
  • 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

http://bydgoszcz.tvp.pl/44366898/tu-plonal-las-tam-byl-wypadek-sluzby-uwijaly-sie-jak-w-ukropie-na-poligonie

Relacja z przebiegu ćwiczeń

Dyżurny w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym nadleśnictwa dostrzega na monitorze dym w obszarze poligonu wojskowego. Informację o pożarze potwierdza Wojskowa Straż Pożarna, która jako pierwsza przybywa na miejsce. Dalej zgłoszenie o pożarze kierowane jest do Państwowej Straży Pożarnej.
Na stanowisku kierowania zostają zadysponowane do pożaru m.in. zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych
z powiatów: toruńskiego, aleksandrowskiego i inowrocławskiego. Dojazd na miejsce pożaru okazuje się być utrudniony przez powalone na drogę wojewódzką nr 250 drzewa. Strażacy, aby przedostać się na miejsce pożaru muszą przeciąć naprężone kłody, a następnie odciągnąć je na pobocze. W pobliżu pożaru, w wozie łącznościowym PSP zostaje zawiązany sztab, w którym pracują strażacy i leśnicy – na bieżąco analizują zagrożenia i ryzyko, uwzględniając warunki przyrodnicze, meteorologiczne oraz siły i środki.

Wydłużony czas dotarcia zastępów do pożaru oraz silny, porywisty wiatr powodują, że pożar szybko się rozwija. Straż Pożarna na miejscu buduje linie gaśnicze, dzięki którym doprowadzana jest woda. Siły i środki okazują się być niewystarczające, dlatego zostaje zadysponowany samolot z Leśnej Bazy Lotniczej w Toruniu. Zanim przyleci dromader, w innych miejscach w drzewostanach pojawiają się kolejne pożary. Dromader dokonuje kilku zrzutów z góry środka gaśniczego, a w tym czasie Straż Pożarna dokonuje przeformowania zadysponowanych do pożaru zastępów. Część z nich zastaje skierowana do kolejnych pożarów, pozostałe dogaszają pierwszy z nich. Jeden z kolejnych pożarów zaczyna zagrażać drzewostanom, dlatego poprzez Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy zostają zadysponowani żołnierze Obrony Terytorialnej, których zadaniem jest wykonanie, za pomocą szpadli, zmineralizowanego pasa.

Na drodze wojewódzkiej nr 250 dochodzi do wypadku samochodowego. W dwóch pojazdach pozostają dwie osoby poszkodowane, które są zakleszczone. Należy je wydostać i udzielić im pomocy medycznej. Okazuje się, że w wypadku brały udział jeszcze cztery inne osoby, które prawdopodobnie w szoku oddaliły się
w nieznanym kierunku na terenach leśnych. Aby je odnaleźć uruchamiane są kolejne plutony żołnierzy Obrony Terytorialnej, którzy muszą jak najszybciej odnaleźć zaginionych i udzielić im pomocy.

Przeprowadzone ćwiczenia wskazały obszary dobrej i skutecznej współpracy między służbami, ale również aspekty, które należy udoskonalić, a w związku z tym, w przyszłości kolejny raz przećwiczyć.