Asset Publisher Asset Publisher

Święto Turystyki Naturalnej w Borach Tucholskich – spotkanie z naturą i kulturą regionu

Spacery po lesie z przewodnikami, podziwianie uroków Borów z kajaka, poznawanie kultury borowiackiej, inspirowanej lasem oraz udział w różnorodnych warsztatach, prezentacjach i animacjach to przykłady aktywnych form spędzania wolnego czasu, proponowanych podczas plenerowej imprezy turystycznej, która odbyła się w minioną sobotę (5 lipca) na terenie Nadleśnictwa Woziwoda

Święto Turystyki Naturalnej przyciągnęło wielu miłośników przyrody, lokalnej kultury oraz aktywnego wypoczynku z regionu oraz innych zakątków Polski. Już od rana, zarówno w okolicach Tucholi, jak i na terenie Nadleśnictwa Woziwoda, odbywały się liczne wydarzenia na łonie natury. W organizację włączyły się liczne lokalne instytucje oraz stowarzyszenia.

Rekreacyjnie, ale też edukacyjnie

Organizatorzy zadbali o urozmaicenie programu wydarzenia. Uczestnicy mogli m.in. wziąć udział w spływie kajakowym Brdą na malowniczej trasie z Rytla do Woziwody, wybrać się na spacer z leśnikiem do rezerwatu przyrody Jeziorka Kozie czy doświadczyć tzw. „kąpieli leśnej”, czyli zorganizowanego relaksu wśród drzew. Nie zabrakło również rajdów rowerowych, spacerów botanicznych po woziwodzkich lasach i warsztatów zielarskich. Aktywności te cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno rodzin z dziećmi, jak i seniorów czy turystów indywidualnych.

Pracownicy nadleśnictwa prezentowali walory przyrodnicze lasów, ofertę turystyczną i edukacyjną. Oprócz spaceru do rezerwatu, uczestnicy mogli zwiedzać Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Nadleśnictwo przygotowało również specjalne zadanie rekreacyjno-edukacyjne, wymagające umiejętności orientacji w terenie, obserwacji przyrody oraz znajomości zagadnień leśnych  i wiedzy pracy leśników. Na najlepszych czekały nagrody – zestawy artykułów turystycznych.

Podczas rozmów o naturze, toczących się przy stoisku i w ośrodku edukacyjnym, chętnie dzieliliśmy się wiedzą na temat ochrony przyrody, zrównoważonej gospodarki leśnej oraz bogactwa przyrodniczego Borów Tucholskich.

Kultura, tradycja i smaki regionu

Wydarzenie stało się prawdziwym borowiackim świętem. Na stoiskach regionalnych można było skosztować m.in. domowych wypieków, mięs z własnej produkcji, miodów oraz produktów ekologicznych. Klub Haftu i Zespół „Złotnica” zaprezentował kunszt kaszubskiego wzornictwa.

Poza terenem nadleśnictwa, w Izbie Pasieczniczej w Grochowie, goście poznawali tajniki pracy pszczelarza, samodzielnie wybierając i wirując miód z ula. W Tucholi natomiast zorganizowano zwiedzanie Muzeum Borów Tucholskich oraz spacer z przewodnikiem po mieście, a w nieodległym Adamkowie- spacer po Ptasiej Wiosce.

Wieczorem uczestnicy wysłuchali słowiańsko-folkowych rytmów w wykonaniu zespołu DERWANA, a  aktywny dzień zakończyło integracyjne ognisko.

Inicjatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania „Bory Tucholskie” oraz Fundacja Zrównoważonego Rozwoju „Cisowy Fyrtel”. Celem przedsięwzięcia była promocja marki „Bory Tucholskie – naturalnie”, będącej wspólną inicjatywą podmiotów z powiatów tucholskiego i świeckiego. Marka ta podkreśla naturalne walory Borów Tucholskich – urozmaicone tereny leśne, liczne wody powierzchniowe, a także spokój i ciszę w otoczeniu natury, by zachęcić do zrównoważonego korzystania z tych walorów.

Zachęcamy do obejrzenia obszerniejszej fotorelacji na:

https://borytucholskie24.info/aktualnosc/2006-swieto-turystyki-naturalnej-po-raz-drugi-borowiackie-atrakcje-przyciagnely-turystow