Asset Publisher Asset Publisher

Święto biało-czerwonej

Pod tymi barwami walczyły, ginęły i zwyciężały kolejne pokolenia Polaków na przestrzeni setek lat naszej historii. Dla nas żyjących współcześnie nasze barwy narodowe pozostają niezmiennie symbolem patriotyzmu, szacunku dla tradycji i suwerenności państwa. W bydgoskich obchodach Święta Flagi Państwowej uczestniczyła Wojewoda Ewa Mes, a w toruńskich Wicewojewoda Elżbieta Rusielewicz.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione przez Sejm w 2004 r. Jest to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Kolory biały i czerwony uznano za narodowe już podczas obchodów 1. rocznicy Konstytucji 3 maja – w 1792 roku. Wybrano je, bo pochodzą od herbu Polski – białego orła w koronie na czerwonym polu. Górny biały pas flagi oznacza Orła Białego, a dolny czerwony – oznacza kolor tarczy herbowej. Orzeł i kolory biało-czerwone były na polskich tarczach, chorągwiach i umundurowaniu już od XIII w.

Bydgoskie uroczystości na Placu Wolności rozpoczęło odegranie hymnu państwowego i podniesienie flagi na maszt. Wojewoda Ewa Mes przekazała flagę przedstawicielowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Dyrektorowi Romanowi Dobrzyńskiemu. Na zakończenie wiązankę pieśni patriotycznych zagrała Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy, która w tym roku obchodzi swoje 65-lecie.

"Dzisiaj w sposób szczególny okazujemy szacunek ważnemu symbolowi Rzeczypospolitej Polskiej – naszej fladze narodowej. To jej święto, na które w pełni zasługuje jako symbol  narodu i państwa, symbol łączący wszystkich Polaków […] Ważna, ponieważ symbolizuje najbardziej podstawowe i najcenniejsze wartości: niepodległość Ojczyzny, szacunek dla tradycji, honor i odpowiedzialność. Wywieszając tę flagę – nie tylko w dniach świątecznych – okazujemy naszą dumę z tego, że żyjemy w suwerennej i demokratycznej Polsce. Cieszmy się z tego, że dzisiaj możemy bez przeszkód umieszczać naszą flagę, oczywiście zachowując szacunek dla niej i zapewniając jej godną oprawę. Korzystajmy z tego jak najczęściej i nie tylko z okazji święta, ale na przykład podczas ważnych dla nas uroczystości rodzinnych. To będzie najlepszy sposób uszanowania tego pięknego symbolu" – powiedziała Wojewoda Ewa Mes.

W Toruniu przy Bramie św. Ducha  odbyła się ceremonia wojskowa, po której zgromadzeni mogli podziwiać defiladę zabytkowych samochodów. Mieszkańcy mogli także uczestniczyć w rekreacyjnym „Pikniku nad Wisłą" na Bulwarze Filadelfijskim oraz wspólnie śpiewać pieśni na „Pikniku Patriotycznym" na Rynku Staromiejskim.