Asset Publisher Asset Publisher

Śniadanie na trawie

Trwale zrównoważona gospodarka leśna jest fundamentem polskiego leśnictwa, a nowoczesne leśnictwo ma naśladować procesy naturalne. Dlatego nie mogło zabraknąć leśników na 10. edycji „Śniadania na trawie”, zorganizowanej pod hasłem „W kierunku natury”.

„Śniadanie na trawie" to impreza plenerowa odbywająca się rokrocznie, o wyrobionej już renomie w Toruniu. Akcję, która odbyła się w sobotę, 3 czerwca br. na Bulwarze Filadelfijskim w mieście współorganizowały Pracownia Zrównoważonego Rozwoju i Województwo Kujawsko-Pomorskie. Okazją do świętowania był „Światowy Dzień Ochrony Środowiska", „Rok Rzeki Wisły" oraz „Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego". Bulwar nad Wisłą w Toruniu pokrył się wielkim trawnikiem po to, by odwiedzający mogli się zatrzymać i odetchnąć na zielonym dywanie.

„Śniadanie" obfituje w atrakcje i zabawy. Na bulwarze pojawiły się stoiska edukacyjne i warsztatowe. Wśród nich – stoisko Lasów Państwowych. Leśnicy z nadleśnictw: Cierpiszewo, Dobrzejewice, Golub-Dobrzyń, Rytel i Toruń oraz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu proponowali odwiedzającym quizy i zagadki leśne.

Każde spotkanie ze społeczeństwem jest dla nas okazją do edukacji młodszych i starszych, ale również do rozmów i udzielenia odpowiedzi na pytania, z którymi ludzie przychodzą. Warto podkreślić, że efektem takich spotkań jest coraz większa wiedza społeczeństwa na temat roli lasów nie tylko dla przyrody, ale także dla ludzi. W tym roku postawiliśmy lepiej sprawdzić wiadomości odwiedzających na temat powierzchni lasów w naszym kraju. Wciąż niewiele osób wie, że lasów przybywa, co potwierdzają wyniki badań ankietowych. Podczas tegorocznego „Śniadania" postanowiliśmy położyć większy nacisk na wytłumaczenie kwestii zrównoważonego użytkowania przyrody, odnawiania lasów i roli drewna w życiu człowieka. Nie zabrakło i bardziej dociekliwych osób, które posłuchały nawet o teorii lasu normalnego.

Na stoisku Lasów Państwowych leśnicy zaprezentowali las od pierwszych dni jego życia. Nawet dorośli dziwili się, widząc 10-dniowe siewki sosen, że powstaną z nich w przyszłości majestatyczne bory. Atrakcją była również możliwość obejrzenia pod szkłem powiększającym chrząszczy kornika drukarza oraz jego żerowisk wydrążonych na wewnętrznej płaszczyźnie korowiny. O kornikach wszyscy słyszeli – ale prawie nikt ich nie widział. Stąd często można było usłyszeć słowa wyrażające zaskoczenie, że tak małych rozmiarów owad powoduje tak rozległe i dotkliwe szkody w drzewostanach.

Za dobre odpowiedzi przewidziano nagrody. Są tacy, dla których priorytetem jest wygranie drzewka lub krzewu na leśnym stoisku. Dlatego sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym z podtoruńskiej szkółki leśnej Bielawy (Nadleśnictwa Dobrzejewice) są wyjątkową atrakcją w konkursie i pamiątką na długie lata. Wiele osób przyszło w tym roku zagrać o kolejne drzewko, ponieważ ubiegłoroczne świetnie się przyjęło i cieszy oko.

Odwiedzający stoisko Lasów Państwowych zawsze szukają czegoś dla siebie – jedni wolą poczytać interesującą książkę lub folder, a inni stawiają na niebanalne płyty CD z odgłosami natury. Wśród tych ostatnich są koneserzy leśnej muzyki ze świata ptaków – na nich czekały ptasie arie w mistrzowskim wykonaniu.

Podczas tegorocznego „Śniadania na trawie" prezentowały się różne organizacje i firmy promujące zdrowy styl życia – od żywności rozpoczynając, poprzez aktywność fizyczną, a kończąc na ekologicznych rozwiązaniach wystroju wnętrz i kwiatowych dekoracjach. Spośród ok. 10 tysięcy odwiedzających, każdy miał powód, dla którego odwiedził w sobotę nadwiślański bulwar Grodu Kopernika. I chyba nie było osoby, która by ominęła leśne stoisko… Zapraszamy za rok.