Asset Publisher Asset Publisher

N. Miradz: OSTATNI AKCENT OBCHODÓW 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Akcje sadzenia lasu organizowane w 2018 roku przez Nadleśnictwo Miradz z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wsparło również wojsko.

                Dowódca Jednostki Wojskowej nr 1523 z Inowrocławia (2. Pułk Inżynieryjny) delegował do nadleśnictwa grupę żołnierzy, którzy posadzili las na terenie leśnictwa Rożniaty w pobliżu miejscowości Gocanowo nad jeziorem Gopło. Po przyjeździe do lasu w dniu 27 kwietnia, krótkiego instruktażu udzielił leśniczy Adam Imański, który czuwał również nad całością przedsięwzięcia. Z racji, że lasy nadgoplańskie rosną w większości na siedliskach wilgotnych żołnierze mieli do posadzenia sadzonki olszy czarnej. Mimo, że drzewka były dość duże i trzeba było kopać spore dołki praca przebiegała niezwykle sprawnie – za co leśnicy dziękują żołnierzom.

                Symbolicznym jest fakt, że młody las olchowy, który posadziło wojsko zlokalizowany jest w ważnym dla Polski miejscu. Obszar Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia to kolebka państwowości polskiej, który posiada także wiele śladów i zabytków osadnictwa ludów słowiańskich z wieków znacznie wcześniejszych niż okres piastowski.

                Na koniec należy również powiedzieć, że kilka dni przed wojskiem „swój” fragment lasu posadzili w opisywanym miejscu także uczniowie – młodzi adepci leśnictwa z pobliskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kobylnikach. Dla młodzieży sadzenie było także formą praktyk zawodowych, które odbyły się pod okiem leśniczego oraz nauczycielki z ZSP Pani Karoliny Borowicz.