Asset Publisher Asset Publisher

[Aktualizacja] Oglądaj „L jak Las” w TVP3 Bydgoszcz 6 maja o godz. 19:45

Chcę pomóc! – mówi mały Olek z Oćwieki uczestniczący w sadzeniu „lasu społecznego” na terenie Nadleśnictwa Gołąbki na Pałukach. Olek nie jest sam. Już setki, a nawet tysiące wolontariuszy różnego stanu, profesji i wieku uczestniczyło wiosną 2019 roku w odbudowie lasów zniszczonych blisko dwa lata temu przez huraganowe wiatry.

Przypomnijmy, w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku ogromna nawałnica zniszczyła lub uszkodziła blisko 80 tys. hektarów lasów w pasie od Dolnego śląska przez Wielkopolskę, Kujawy, Pomorze, aż po wybrzeże Bałtyku. To prawdziwa „klęska stulecia”. Największe szkody wystąpiły w kilku nadleśnictwach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

W ostatnich kilkunastu miesiącach trwały w lasach intensywne prace przy usuwaniu skutków nawałnicy. Pozyskano ponad 5 mln metrów sześc. drewna, wykonano też ogromna pracę przygotowując powierzchnie poklęskowe do nasadzeń nowych lasów. Pierwsze odnowienia miały miejsce już jesienią 2018 roku, a pełną parą ruszyły na wiosnę roku bieżącego.

I oto do pomocy leśnikom zgłaszały się coraz to liczniejsze grupy wolontariuszy różnego stanu, profesji i wieku. Były ich tysiące. W programie telewizyjnym z cyklu „L jak Las”, autorzy pokazali na przykładzie nadleśnictw Rytel w Borach Tucholskich i Gołąbki na Pałukach w jakich okolicznościach, w jakiej atmosferze i solidarnym trudzie powstają „lasy społeczne” – DLA LASU, DLA LUDZI!

Zapraszamy do oglądania reportażu filmowego w programie 3 TVP Bydgoszcz w sobotę 4 maja 2019 r. o godz. 18:10. Powtórki będą emitowane w tej samej stacji telewizyjnej w niedzielę 5 maja o godz. 11:15  i w poniedziałek 6 maja o godz. 19:45. Zapraszamy!

Na koniec swej wypowiedzi mały Olek pyta: - Ach, ciekawe, kiedy ten las urośnie?

Umiałbyś odpowiedzieć?