Asset Publisher Asset Publisher

N. Rytel: Groźny pożar na terenie poklęskowym

Dnia 06.06.2018 około godz 11:25 pracownik zakładu usług leśnych poinformował wydającego drewno w sąsiednim oddziale podleśniczego o zauważonych nad młodnikiem kłębach dymu.

Po niezwłocznym przybyciu na miejsce wskazane przez operatora stwierdzono pożar na powierzchni pozrębowej uprzątniętej z grubizny (płonęło poszycie wraz z gałęziami nieopodal stosu drewna - S2A, który po kilku minutach stanął w płomieniach). Od razu po przybyciu (około godz.11:30) podleśniczy zawiadomił Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny. Około godz. 12:00 pojawiły się pierwsze zastępy straży pożarnej, tuż po nich nadleciały dwa samoloty gaśnicze Dromader stacjonujące w Leśnej Bazie Lotniczej w miejscowości Uboga na terenie Nadleśnictwa Rytel. W akcji uczestniczyło 17 zastępów straży pożarnej (PSP Chojnice oraz okoliczne OSP) i pracownicy Służby Leśnej oraz zakładu usług leśnych. Dromadery przeprowadziły 20 nalotów. Zniszczeniu uległy 1,83 ha powierzchni oraz spłonął stos drewna S2A (tzw. papierówki) o miąższości 331 m sześc.

Akcja zakończyła się około godziny 19:00. W międzyczasie samoloty zostały skierowane do gaszenia kolejnego pożaru w sąsiedniej RDLP w Nadleśnictwie Czarne Człuchowskie. Przez najbliższe kilka dni dozór przy pożarzysku pełnić będą pracownicy ZUL w obsadzie dwuosobowej.