Asset Publisher Asset Publisher

N. Brodnica: Konkurs „Las bez tajemnic” w Grabinach pod „Jarzębinką”

Gdy lasy Pojezierza Brodnickiego kwieciem wszelakim się powiły a powietrze przepełniała woń budzącego się wszędy życia, to był znak, by konkurs pod „Jarzębinką” rozpocząć.

Sygnałem łowieckim pt. „Zbiórka myśliwych” w wykonaniu Tomasza Michewicza, sygnalisty myśliwskiego z Porozumienia Kół łowieckich „Kult Świętego Huberta” w Brodnicy, który zabrzmiał w dniu 16 maja 2018 roku w Grabińskich Ostępach rozpoczęto w Nadleśnictwie Brodnica XI już edycję konkursu wiedzy o leśnictwie i łowiectwie pod nazwą „Las bez tajemnic”. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu były drzewa i krzewy leśne i ich rozpoznawanie.

Tego pięknego, majowego ranka na ścieżce przyrodniczej przy leśniczówce Grabiny w Nadleśnictwie Brodnica zjawili się przedstawiciele szkół podstawowych z terenu Powiatów Nowomiejskiego i Brodnickiego, by stawić czoła rywalizacji w konkursie wiedzy o otaczającym nas lesie i jego tajemnicach. Jego organizatorzy to: Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Brodnicy, Nadleśnictwa Jamy, Iława i Brodnica oraz Porozumienie Kół Łowieckich „Kult św. Huberta” w Brodnicy.

Konkurs ten to stały punkt działalności edukacyjnej Nadleśnictwa Brodnica, prowadzonej od wielu lat przy wsparciu coraz większego grona różnych instytucji, którego podstawowym celem jest propagowanie wiedzy o pięknie polskiej przyrody, potrzebie jej ochrony, wiedzy o poszanowaniu jej praw i prawidłowej gospodarce człowieka w celu wykorzystania jej sił dla zaspokojenia potrzeb człowieka.

Tegoroczną edycję patronatem odjął Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pan Ryszard Bober. Pośród obecnych gości znalazł się Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Paweł Szramka. Starostę Brodnickiego reprezentował Stanisław Czajkowski. Ze strony Starostwa Nowomiejskiego obecne były Panie Dominika Witkowska i Katarzyna Zabłocka. Nadleśnictwo Iława reprezentowała Pani Kinga Sulej. Z Nadleśnictwa Jamy przybył sam nadleśniczy – Dawid Kikulski wraz z Tomaszem Suskiem. Porozumienie Kół Łowieckich „Kult Św. Huberta” reprezentował jego Prezes Senior - Kazimierz Kapuściński, i Michał Fiszer, który te honory pełni od niedawna. Przybyli także Prezesi i Łowczowie Kół Łowieckich: „Pełnia” Łąkorz,   „Hubert” przy NIK Warszawa, „Bażant” Nieżywięć, „Osa” Toruń i „Łabędź” Brodnica wraz z przedstawicielami Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Toruniu: Zygmuntem Paradowskim i Wiesławem Kalinowskim. Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu reprezentował Tadeusz Chrzanowski. Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnej prasy Czasu Brodnicy. Honory gospodarza wraz z Leśniczym Leśnictwa Grabiny i innymi pracownikami Nadleśnictwa Brodnica pełnił nadleśniczy, Henryk Kapusta.  

Do wspólnych zmagań przystąpiły 22 szkoły, reprezentowane przez dwuosobowe drużyny. Do zmagań przystąpiły: SP Lipinki, SP Łąkorz, SP Ostrowite,  ZS Marzęcice, ZSP Szwarcenowo, ZSP nr 1 Brodnica, SP nr 2 Brodnica, SP Nr 4  Brodnica, ZS Górzno, ZS Pokrzydowo, ZS Zbiczno, SP Nieżywięć, SP Jajkowo, ZS nr 3 Brodnica, ZSP nr 1 Nowe Miasto Lubawskie, SP Wielkie Leźno, SP Brzozie, SP Szabda, SP Jamielnik,  SP Tereszewo, SP Skarlin, ZS Bielice.

Wszystkich zebranych przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica. Tradycyjnie nawiązał on do Święta Polskiej Niezapominajki, przypadającego na  15 maja. Podkreślił potrzebę codziennej pamięci o ojczystej przyrodzie. Właściwe i racjonalne gospodarowanie jej zasobami to  podstawa trwałości gospodarki leśnej – jedynej gospodarki opartej na surowcu odnawialnym, jakim jest drewno. Surowcu, który jest niezbędny dla gospodarki narodowej, daje pracę setkom tysięcy polskich rodzin i stanowi o ok. 10% dochodu narodowego. Istnienie i rozwój człowieka na ziemi uzależniony był od zawsze i po dzień dzisiejszy uzależniony jest od drewna.

Mimo faktu, że w wyniku prowadzonej przez Lasy Państwowe gospodarki leśnej zasoby drzewne Polski ciągle rosną, groźba zagrożenia ze strony myślących inaczej jest ciągle aktualna. Dlatego musimy pamiętać o otaczającym środowisku i otaczać go opieką. Opieką nastawioną na codzienny szacunek dla otaczającej przyrody. Przyrody, której czasem zwyczajnie trzeba pomóc, by w obliczu zagrożenia przetrwała. Efektu nie przyniosą jednorazowe akcje, ale codzienność. Najlepiej uszanujemy otaczające środowisko, jeśli nie będziemy go zaśmiecać, będziemy segregować śmieci, czy zaprzestaniemy wypalania traw. To takie proste, że aż nudne. Jednak tylko tak możemy okazać szacunek przyrodzie i jej prawdziwie pomóc. Tylko takie postępowanie zagwarantuje jej zrównoważony rozwój i trwałość. Przyrodę tę musimy przecież przekazać naszym następcom, bo od poprzedników ją dostaliśmy.  

Pan Bogumił Kupczyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Brodnicy przedstawił szkoły, które zdecydowały się rywalizować o tytuł najlepszej w tym roku. Następnie Pani Elżbieta Kapusta przypomniała zasady konkursu i przedstawiła skład jury.

W tym roku każda szkoła przywoziła pięknie przygotowany gotowy zielnik złożony z wysuszonych pędów drzew leśnych.  W części głównej konkursu uczniowie indywidualnie rozwiązywali przygotowany test na temat leśnictwa i łowiectwa i rozpoznawali drzewa i krzewy leśne.  

Podczas prac komisji oceniającej poziom wiedzy uczestników konkursu, młodzież  miała okazję zobaczyć specjalnie przygotowaną dla niej przez Pana Mateusza Kowalke spod Ostródy, prezentację różnych gatunków ptaków drapieżnych i pokaz ich pracy jako ptaków łowczych, wykorzystywanych przez człowieka od wieków do polowań. Każdy mógł z bliska zobaczyć i nawet dotknąć te tajemnicze ptaki, które w naturze można co najwyżej zobaczyć, jak szybują po niebie. Pokaz umiejętności tych zwierząt, ich sprawność i elegancja w locie wprawiły wszystkich w zachwyt.

Na dzieci i dorosłych czekał także wykład na świeżym powietrzu o broni myśliwskiej przygotowany przez Pana Krzysztofa Jasienieckiego i mały koncert sygnałów myśliwskich w wykonaniu Tomasza Michewicza. Chętni jak zwykle mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z wiatrówki. Dla ciała zaś każdy znalazł pokrzepienie przy grillu, ognisku lub kociołku z grochówką. Rodzice dzieci z Brodnickiej „Dwójki” serwowali  domowe ciasto.

W ostatecznym podsumowaniu wyłoniono następujących zwycięzców:

I           miejsce  Szkoła Podstawowa w Lipinkach

II           -//-         Szkoła Podstawowa w Bielicach

III          -//-         Szkoła Podstawowa Nr 2 w Brodnicy

                          Szkoła Podstawowa w Nieżywięciu

Tytuł „Czarodzieja lasu” zdobył Natalia Niczyporuk z Lipinek

Nagrody były wspaniałe i każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie. Dzięki organizatorom i wsparciu ofiarodawców wszystkim szkołom uczestniczącym w konkursie ofiarowano lornetki a najlepszy uczestnik otrzymał tytuł „Czarodzieja Lasu” i nagrodę ufundowaną przez Posła na Sejm Rzeczypospolitej, Pawła Szramkę. Dla szkół uczestniczących w konkursie Nadleśnictwo Brodnica przygotowało album do rozpoznawanie drzew i krzewów.

Na sukces jedenastej edycji złożyli się: Szkoła Podstawowa Nr 2 w Brodnicy,  Nadleśnictwa Brodnica, Iława i Jamy, Koła Łowieckie: „Pełnia” Łąkorz, „Klub Myśliwski Dziennikarzy” w Warszawie”, „Hubert” Warszawa, „Łabędź” Brodnica, „Jarząbek” Brodnica, „Bażant” Nieżywięć, „Szarak” Brodnica, „Pracowników MSZ” w Warszawie”, „Szron” Kurzętnik, „Osa” Toruń, „Rogacz” Brodnica, „Szarak” Nowe Miasto Lubawskie, „Darz Bór” Jabłonowo Pomorskie, PZŁ  Zarząd Okręgowy w Toruniu, Państwo Jacek Piersa, Zbigniew Socha, Zdzisław Fiszer, Justyna i Marek Rumińscy, Marek Hildebrandt, Starostwo Nowomiejskie i Brodnickie oraz Bank Spółdzielczy w Brodnicy i Koło Gospodyń Wiejskich w Karbowie, a także pracownicy Nadleśnictwa Brodnica - wszystkim serdecznie dziękuję.

Ideą tego konkursu było przede wszystkim zarażenie młodzieży właściwą postawą wobec środowiska i ukazanie w tym znaczenia kultury leśnej i łowieckiej. Wszystkie dzieci wygrały; zdobyły wiedzę i nagrody. Wygraliśmy też my, organizatorzy; poza tym, że liczba uczestników jest budująca, ciągle rośnie zainteresowanie i ranga konkursu. To oznacza, że w dziele prowadzenia zdrowej edukacji przyrodniczej nie jesteśmy osamotnieni i mamy nadzieję, że kiedyś to zaprocentuje i przyniesie oczekiwany plon.