Asset Publisher Asset Publisher

Kamień wyznacza styk województw

Lasy na granicy województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego wzbogaciły się o kolejną atrakcję.

Jest nią głaz wyznaczający granicę trzech województw i dwóch regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, opatrzony z trzech stron ich grawerowanymi herbami oraz znakiem Lasów Państwowych.

Inicjatywa Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oznakowania miejsca trójstyku województw została podjęta przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu i była możliwa dzięki zaangażowaniu nadleśniczego Henryka Kapusty i pracowników Nadleśnictwa Brodnica, którzy już dziś bardzo aktywnie udostępniają brodnickie lasy turystom. Pomnikowy kamień i pobliskie miejsce postoju pojazdów wraz z zadaszeniem są pierwszymi elementami planowanej ścieżki przyrodniczo-leśnej, przebiegającej przez Nadleśnictwo Brodnica i Lidzbark.

23 maja 2014 r. przedstawiciele samorządów, jednostek Lasów Państwowych, parków krajobrazowych oraz innych instytucji związanych z ochroną środowiska dokonali symbolicznego odsłonięcia głazu. Gremialnego zdjęcia płótna zakrywającego obelisk dokonały z nimi dzieci i nauczyciele ze szkół z trzech sąsiednich województw (z miejscowości Górzno, Bryńsk i Zieluń).

Współodsłaniający pomnik marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki powiedział: – Stawiamy ten kamień nie po to, żeby nas dzielił, ale po to, by nas łączył. Niech stanowi on bramę wjazdową do naszych trzech województw. Myślę, że kiedy turysta stanie przed tym kamieniem, zawsze wybierze właściwą ścieżkę, obojętnie w którym kierunku pójdzie.

Z kolei dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek powiedział: – Mamy w Polsce 7,5 miliona hektarów lasów zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy, które są z roku na rok coraz lepiej udostępnione dla ludności. Stanowią one nie tylko miejsce wypoczynku milionów Polaków, ale są ostoją dla tysięcy gatunków i kryją ślady naszej historii. Jestem przekonany, że zrównoważone wypełnianie przez Lasy Państwowe tych trzech funkcji – społecznej, ekologicznej i produkcyjnej – jest możliwe wyłącznie w obecnej formule organizacyjno-prawnej – dodał.

Obecna na uroczystości Małgorzata Błyskun, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, w swoim wystąpieniu zaakcentowała między innymi, że obecny rok, będący jubileuszem 90-lecia Lasów Państwowych, jest doskonałą okazją do uświadomienia społeczeństwu dotychczasowych dokonań organizacji i społecznej roli odgrywanej przez Lasy Państwowe.

Na koniec oficjalnej części uroczystości leśnicy z Nadleśnictwa Brodnica przekazali gościom pamiątkowe sadzonki wyhodowane z żołędzi pomnikowego dębu – Dębu Rzeczypospolitej, jednego z największych drzew w regionie.
Po symbolicznym odsłonięciu głazu uczestnicy wydarzenia przejechali na piknik do Ośrodka Hodowli Zwierzyny w Konopatach, gdzie czekały atrakcyjne stoiska sąsiadującego ze sobą w miejscu styku województw Nadleśnictwa Brodnica i Nadleśnictwa Lidzbark. Swoje namioty wystawiło także Nadleśnictwo Skrwilno oraz Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy.