Asset Publisher Asset Publisher

Jak sadziliśmy las w Rytlu

Na antenie TVP3 Bydgoszcz w dniach 1, 2 i 3 czerwca br. możemy oglądać relację z sadzenia lasu na terenach poklęskowych w Nadleśnictwie Rytel, które odbyło się 26 kwietnia 2019 r. W wydarzeniu uczestniczyło ponad tysiąc osób, w tym Prezydent RP Andrzej Duda, minister środowiska Henryk Kowalczyk i dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

Przypomnijmy, w sierpniu 2017 r. gwałtowna nawałnica, która przeszła przez Polskę uszkodziła 80 tys. ha lasów, w tym blisko 40 tys. ha zniszczyła całkowicie, najwięcej w regionie kujawsko-pomorskim. Do dzisiaj trwa usuwanie skutków tej swoistej „klęski stulecia”, ale równocześnie już jesienią 2018 r. leśnicy zapoczątkowali pierwsze nasadzenia na terenach uprzątniętych. Trwa odbudowa lasów.

Spektakularnym wydarzeniem wiosny br. było wielkie społeczne sadzenie 100 hektarów lasu w Nadleśnictwie Rytel 26 i 27 kwietnia 2019 r., w miejscu, gdzie nawałnica zniszczyła las niemal w 100 procentach. W akcji uczestniczyło ponad tysiąc osób: żołnierze, strażacy, harcerze, studenci, mieszkańcy Borów Tucholskich, leśnicy. Gośćmi specjalnymi byli: Para Prezydencka, Minister Środowiska i Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

W 10-cio minutowym programie telewizyjnym przypomniano dramatyczne wydarzenia z 2017 r., ale przede wszystkim pokazano dzisiejszą solidarność społeczną w trudnym dziele odbudowy lasów, prezentowaną podczas sadzenia w Nadleśnictwie Rytel. Z wypowiedzi osób znanych i nieznanych, ale także z ich zaangażowania, ochoczej pracy przebija optymizm i wiara, że już wkrótce nowe pokolenie lasu wypełni życiem krajobraz spustoszony w klęsce stulecia.

Emisje programu „L jak Las” na antenie TVP3 Bydgoszcz odbędą się:

- w sobotę 1.06.2019 r. o godz. 19:15

- w niedzielę 2.06.2019 r. o godz. 19:30

- w poniedziałek 3.06.2019 r. o godz. 14:25.

 

Zapraszamy do oglądania!