Asset Publisher Asset Publisher

N. Szubin: Harcerze posadzili dęby, świerki i lipy

Niezależnie od wieku każdy Harcerz chwycił za szpadel i włączył się w odtwarzanie lasu w leśnictwie Załachowo

Pomoc była niezastąpiona, gdyż  część leśnictwa w okolicach Lubostronia przestała istnieć po zeszłorocznej nawałnicy. W piątek i sobotę (20 i 21 kwietnia) lasu przybywało w oczach. Gdy Słońce było w zenicie, fragment wyznaczony do posadzenia pokryty był już sadzonkami dębu, świerka i lipy. Część posadzonych drzewek zyskała imiona i będzie wzrastać pod bacznym okiem najmłodszych Harcerzy. Trzeba poczekać jeszcze wiele lat zanim las będzie wyglądał tak, jak przed katastrofą.  "Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać" - to jeden z kilku punktów przyrzeczenia harcerskiego, będącego systemem zasad obowiązujących w harcerstwie, będący podstawą wychowania harcerskiego. Harcerze sadząc młode pokolenie lasu na terenie Nadleśnictwa Szubin nadali wyjątkowy kształt tej zasadzie. Dziękujemy za zaangażowanie i włożone serce wszystkim osobom, które wsparły nas w odtwarzaniu tak wartościowego ekosystemu jakim jest las.

W sadzeniu uczestniczyli:

            20 kwietnia

Szczep Harcerski im. Zdzisławy Bytnarowej w Piechcinie (razem 45 osób):
- 2 Gromada Zuchowa „Leśne duszki”  - drużynowa phm. Liliana Wojciechowska
- Gromada zuchowa „Przyjaciele Kubusia Puchatka” z przybocznymi  Amelią Szewczak i Konstantym Gaczkowskim,
- Drużyna harcerska im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”- drużynowa Sandra Kwiatkowska
- Instruktorzy: phm. Jolanta Szywalska, pwd. Jolanta Słomowicz i komendant Szczepu hm. Tamara Dolata
- Drużyna Harcerska z Barcina – drużynowa pwd. Halina Kolińska (15 osób)
- 4 Drużyna Harcerska i 9 Drużyna Starszoharcerska z Łabiszyna (15 osób) – opiekun, komendant Szczepu hm. Maciej Banaś

            21 kwietnia

- Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Ad Astra” i Grunwaldzka Drużyna Wielopoziomowa „Opad” ze Żnina – drużynowi phm. Małgorzata Janicka i Damian Kranc (24 osoby)
- 7 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „FENIKS” w Szubinie im. Bohaterów Powstania Wielkopolskiego (28 osób) - drużynowy: pwd. Tomasz Lewandowski i przyboczni: pwd. Renata Lewandowska i pwd. Dawid Jakubiak) którą tworzą: zastęp harcerski „PELIKANY”, zastęp starszoharcerski „IGNIS” i zastęp wędrowniczy „Włóczykije”
- Członkowie Harcerskiego Krąg Seniorów przy Muzeum Ziemi Szubińskiej: hm. Benigna Olszewska, pwd. Teresa Foigt, hm.  Kazimierz Baszczyński, phm. Zygmunt Maćkowiak i pwd. Michał Mierzwiński, -hm. Waldemar Dolata – Z-ca Komendanta Hufca