Asset Publisher Asset Publisher

Grzybobranie „Brodnica 2015”

Dnia 10 października 2015 r., w sobotni poranek lasy w okolicach Górzna w Nadleśnictwie Brodnica zgromadziły ludzi, którzy odpowiedzieli na indywidualne zaproszenie Nadleśniczego oraz przybyli w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone na stronie internetowej Nadleśnictwa Brodnica.

Miejscowi fascynaci grzybobrania spotkali się, aby w pięknych okolicznościach natury poszukiwać jesiennych darów lasu. Organizatorem imprezy było Nadleśnictwo Brodnica pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Łącznie na zaproszenie odpowiedziało około 60 osób, w tym rodziny z małymi dziećmi. Na szczególną uwagę zasługuje udział Starosty Brodnickiego i Nowomiejskiego oraz Dyrektorów Brodnickiego i Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Zainteresowanie „Grzybobraniem " okazały media – lokalny CBR.

Na Placu Szkolnym przy Leśniczówce Górzno przybyłych powitał Nadleśniczy Henryk Kapusta. Po krótkich słowach wstępu, podczas których przybliżył wszystkim  znaczenie okolicznych lasów w gospodarce i kulturze miejscowej społeczności, zapoznał wszystkich z regulaminem grzybobrania i przedstawił program dnia. Po tych słowach wszyscy wyruszyli w miejsce zwane „Trójstykiem", gdzie na co dzień styka się Województwo Kujawsko-Pomorskie z Mazowieckim i Warmińsko-Mazurskim. Stamtąd każdy uczestnik ruszył w swoją stronę świata na poszukiwanie „darów lasu".

Pomimo tegorocznej suszy i ku miłemu zaskoczeniu wszystkich uczestników okazało się, iż lasy Górznieńsko - Lidzbarskie nie zawiodły i każdy zaspokoił swoją potrzebę poszukiwacza skarbów lasu. Duchowi rywalizacji towarzyszyła sympatyczna integracja. Po udanym grzybobraniu wszyscy powrócili do wiaty „Kwiatuszka" przy leśniczówce w Górznie aby odpocząć przy ognisku, spożyć posiłek i podzielić się doświadczeniami. W tak zwanym międzyczasie specjalnie powołana Komisja pod przewodnictwem Pani Warmińskiej z Sanepidu dokonała oceny zbiorów

Na zakończenie odczytano wyniki oraz wręczono nagrody zwycięzcom i upominki wszystkim uczestnikom. Puchar Króla Grzybobrania roku 2015 ufundowany przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu zdobyła Pani Dorota Śliwińska.

Tego typu spotkania pokazują, że ludzie połączeni zamiłowaniem do zbierania grzybów potrafią razem w lesie miło spędzić czas. Mamy nadzieję na przyszłoroczne i dalsze spotkania.