Asset Publisher Asset Publisher

Dąb Papieski sadzony po raz drugi

Dąb Papieski w Brodnicy to dar leśników brodnickich dla mieszkańców. Po raz pierwszy uroczyście posadzony przy udziale mieszkańców w dniu 3 kwietnia 2006 roku przy plebanii kościoła Matki Boskiej Fatimskiej w Brodnicy.

Przez lata rósł w spokoju w ogrodzie plebanii. Doglądany i odpowiednio nawożony  bardzo szybko osiągnął imponujące rozmiary i idealny pokrój. Stało się jasne, że jest to ostatnia chwila na jego przesadzenie. Jako dar dla mieszkańców, musiał przecież zostać przesadzony w miejsce ogólnie dostępne.

Decyzję o przesadzeniu podjęto z rocznym wyprzedzeniem, przygotowując odpowiednio drzewko i wybierając miejsce docelowego wzrostu. W dniu 20 kwietnia 2015 roku po raz drugi dokonano skomplikowanej operacji posadzenia tego wyjątkowego dla Brodnicy drzewa. Przy udziale specjalnego dźwigu i grupy specjalistów  ta wyjątkowa sadzonka została umieszczona w ziemi w nowym, docelowym miejscu. Można ją podziwiać, jak budzi się z zimowego snu rosnąc pomiędzy Kaplicą Św. Huberta a domem pogrzebowym przy kościele Matki Boskiej Fatimskiej w Brodnicy. Operacja się udała i miasto dalej będzie miało swój Dąb Papieski. Tym razem jednak każdy będzie miał do niego dostęp. Przecież to dar leśników dla mieszkańców. Dar wyjątkowy, szczególnie cenny.

Wyrósł z nasiona zebranego z najstarszego polskiego dęba, zwanego Chrobry. Tego samego, który w ubiegłym roku został podpalony i prawie doszczętnie spłonął. Żołędzie z niego zebrane zostały poświęcone przez samego Świętego Jana Pawła II podczas pielgrzymki leśników polskich do Watykanu. Z nich wyhodowano sadzonki, które na pamiątkę tego wyjątkowego pontyfikatu posadzono we wszystkich nadleśnictwach w kraju. W przyszłym roku upłynie równo dziesięć lat, kiedy są z nami.