Lista aktualności Lista aktualności

RDLP w Toruniu na DronTech World Meeting

Symbolem i patronem tegorocznej edycji DroneTech World Meeting 2023 jest człowiek, który wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię – Mikołaj Kopernik. Kopernik jest najsłynniejszym mieszkańcem Torunia, a co istotne – rok 2023 został ogłoszony Rokiem Kopernika z racji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma.

Dlatego silna grupa leśników prezentowała na DroneTech Expo osiągnięcia z zakresu wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Na targach poświęconych pojazdom bezzałogowym i autonomicznym, oprócz leśników było 30 wystawców z najnowocześniejszymi światowymi technologiami w świecie bezzałogowców, w tym drony militarne.

Oprócz najnowszych technologii i sposobów ich wykorzystania, w ramach targów odbyło się DroneTech Race Cup, czyli wyścigi dronów - kwalifikacje, półfinały i finały zawodów dronów wyścigowych FPV. Należy podkreślić, że drony pokonują tory przeszkód z prędkością ponad 150km/h. Zorganizowano także sesję, dotyczącą bezzałogowców w lasach. Wśród leśników z naszego regionu mamy aż 110 operatorów bezzałogowych statków powietrznych.

Idziemy po nowe, ciągle się rozwijamy i uczymy w temacie dronów - bardzo pomagają nam nasi Koledzy Daniel Janczyk i Jakub Cichocki, którzy niewątpliwie zarazili wielu z nas pasją do dronów.

A po co nam drony w lesie? Przede wszystkim możemy z ptasiej perspektywy zobaczyć, czy las choruje, gdzie się pali, jak wiele z posadzonych młodych drzew się przyjęło, gdzie jest zwierzyna w lesie i czy zimą drzewa iglaste obrodzą w szyszki. Drony także pomagają nam znacznie szybciej znaleźć osoby zaginione w lesie, a ostatnio sprawdzamy ich skuteczność w siewie nasion sosny.

Wydarzenie DroneTech World Meeting jest dedykowane wszystkim zainteresowanym światem pojazdów, systemów bezzałogowych i autonomicznych. Organizatorzy dla uczestników wydarzenia przygotowali m.in.:

DRONEmageddon – demonstrator technologii bezzałogowych, poligon dla dronów będący demonstratorem i testerem technologii bezzałogowych dedykowanych służbom mundurowym i usługom społecznym

Strefa Expo – specjalnie zaprojektowana przestrzeń ekspozycyjna do prezentacji 60 wystawców tworzących pojazdy i systemy bezzałogowe i autonomiczne, a także usługodawców

Strefy Conference – 2 sceny, 50-60 ekspertów, stacjonarnie oraz online z tłumaczeniem symultanicznym, prelekcje i panele dyskusyjne

Giełda Kooperacyjna B2B – prearanżowane spotkania B2B w formie stacjonarnej i zdalnej dla użytkowników i twórców technologii dronowych z ponad 20 państw świata – aż 5 dni na budowanie relacji biznesowych w formie stacjonarnej i zdalnej

DRONETECH RACE CUP – jedyne halowe mistrzostwa w wyścigach dronów – prędkość dronów wyścigowych i zręczność pilotów na specjalnie przygotowanym torze dostarcza niepowtarzalnych wrażeń

LAWathon – prawniczy hackathon dla zespołów studenckich w trakcie którego uczestnicy będą mieli za zadanie przygotować propozycję zmian prawnych ułatwiających bezpieczne wykorzystanie potencjału pojazdów bezzałogowych.