Lista aktualności
Przywrócić piękno
Od kilku miesięcy trwa rewitalizacja siedziby toruńskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Najpierw były to prace dokumentacyjne oraz przygotowawcze, teraz trwają prace zasadnicze, to jest konserwatorskie elewacji frontowej i rzeźb budynku.
Okazały budynek przy ul. Mickiewicza 9 w Toruniu mieszczący siedzibę dyrekcji Lasów Państwowych pobudowany według projektu Kazimierza Ulatowskiego został oddany do użytku w 1930 roku, stając się jednym z dziewięciu nowych gmachów użyteczności publicznej w grodzie Kopernika w odradzającej się II Rzeczypospolitej. Wyróżniały go spośród pozostałych urzędów figury dwóch niedźwiedzi w portalu, autorstwa Ignacego Zelka, które niskim pokłonem witały wchodzących. Od samego początku do dzisiaj czynią one to miejsce wyjątkowym i z tego powodu wielu turystów, ale też mieszkańców Torunia, wykonuje sobie zdjęcia pamiątkowe z „misiami”.
Architekt Ulatowski zaprojektował również, a Ignacy Zelek wykonał, stylizowaną w duchu art déco, figurę orła w koronie nad wejściem. W jego kształt została wpleciona rzymska cyfra X, która stanowi wyraz patriotyzmu, nawiązywała bowiem do dziesięciolecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wprawne oko dostrzeże również modelowanie sylwetki orła za pomocą światłocieni, w sposób szachownicowy. Niestety, figura orła w tej postaci nie przetrwała II wojny światowej, zniszczyli ją Niemcy. W późniejszych, powojennych latach zastąpiono ją inną płaskorzeźbą, w znacznie uproszczonej formie, zatracającej symbolikę.
Czas, który upłynął od powstania budynku oraz wydarzenia, które miały miejsce w jego otoczeniu zatarły jego piękno. Nie bez znaczenia jest również jego nieprzerwane od początku istnienia użytkowanie i tylko bieżące remonty. Dziewięćdziesięcioletnia historia gmachu, to także niemal wiek oddziaływania warunków atmosferycznych na jego elewację, która od frontu jest wykonana z piaskowca – podobnie jak schody i figury niedźwiedzi.
Prace konserwatorskie elewacji i rzeźb budynku polegają przede wszystkim na oczyszczeniu segmentów elewacji, uzupełnieniu i naprawie tynków oraz odsalaniu kamienia. Przewidziana jest również metaloplastyka balustrad i krat, oczyszczenie pozostałych metalowych elementów oraz zabezpieczenie powierzchni warstwą antykorozyjną.
Ważną częścią rewitalizacji budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu będzie umieszczenie nad wejściem głównym płaskorzeźby orła w koronie, według pierwotnego projektu Kazimierza Ulatowskiego, czyli takiego samego jak ten, który powstał dziewięćdziesiąt lat temu. Ma to wymiar symboliczny nie tylko dla gmachu, ale też dla leśników i gości przekraczających próg dyrekcji.
Mamy nadzieję zobaczyć zrewitalizowany budynek już jesienią br. Wtedy też zadbamy o zieleń wokół niego, aby podkreślała wyjątkowe dzieło architektury Torunia, które przykuwa wzrok przechodniów swoją klasyczną elegancją.