Lista aktualności Lista aktualności

Przywrócić piękno

Od kilku miesięcy trwa rewitalizacja siedziby toruńskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Najpierw były to prace dokumentacyjne oraz przygotowawcze, teraz trwają prace zasadnicze, to jest konserwatorskie elewacji frontowej i rzeźb budynku.

Okazały budynek przy ul. Mickiewicza 9 w Toruniu mieszczący siedzibę dyrekcji Lasów Państwowych pobudowany według projektu Kazimierza Ulatowskiego został oddany do użytku w 1930 roku, stając się jednym z dziewięciu nowych gmachów użyteczności publicznej w grodzie Kopernika w odradzającej się II Rzeczypospolitej. Wyróżniały go spośród pozostałych urzędów figury dwóch niedźwiedzi w portalu, autorstwa Ignacego Zelka, które niskim pokłonem witały wchodzących. Od samego początku do dzisiaj czynią one  to miejsce wyjątkowym i z tego powodu wielu turystów, ale też mieszkańców Torunia, wykonuje sobie zdjęcia pamiątkowe z „misiami”.

Architekt Ulatowski zaprojektował również,  a Ignacy Zelek wykonał, stylizowaną w duchu art déco, figurę orła w koronie nad wejściem. W jego kształt została wpleciona rzymska cyfra X, która stanowi wyraz patriotyzmu, nawiązywała bowiem do dziesięciolecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wprawne oko dostrzeże również modelowanie sylwetki orła za pomocą światłocieni, w sposób szachownicowy. Niestety, figura orła w tej postaci nie przetrwała II wojny światowej, zniszczyli ją Niemcy. W późniejszych, powojennych latach zastąpiono ją inną płaskorzeźbą, w znacznie uproszczonej formie, zatracającej symbolikę.

Czas, który upłynął od powstania budynku oraz wydarzenia, które miały miejsce w jego otoczeniu zatarły jego piękno. Nie bez znaczenia jest również jego nieprzerwane od początku istnienia użytkowanie i tylko bieżące remonty. Dziewięćdziesięcioletnia historia gmachu, to także niemal wiek oddziaływania warunków atmosferycznych na jego elewację, która od frontu jest wykonana z piaskowca – podobnie jak schody i figury niedźwiedzi.

Prace konserwatorskie elewacji i rzeźb budynku polegają przede wszystkim na oczyszczeniu segmentów elewacji, uzupełnieniu i naprawie tynków oraz odsalaniu kamienia. Przewidziana jest również metaloplastyka balustrad i krat, oczyszczenie pozostałych metalowych elementów oraz zabezpieczenie powierzchni warstwą antykorozyjną.

Ważną częścią rewitalizacji budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu będzie umieszczenie nad wejściem głównym płaskorzeźby orła w koronie, według pierwotnego projektu Kazimierza Ulatowskiego, czyli takiego samego jak ten, który powstał dziewięćdziesiąt lat temu. Ma to wymiar symboliczny nie tylko dla gmachu, ale też dla leśników i gości przekraczających próg dyrekcji.

Mamy nadzieję zobaczyć zrewitalizowany budynek już jesienią br. Wtedy też zadbamy o zieleń wokół niego, aby podkreślała wyjątkowe dzieło architektury Torunia, które przykuwa wzrok przechodniów swoją klasyczną elegancją.