Lista aktualności Lista aktualności

Praktyki Technikum Leśnego w Tucholi

Od ponad miesiąca na terenie Nadleśnictwa Woziwoda trwają praktyki z hodowli i ochrony lasu, podczas których uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi zdobywają kolejne umiejętności zawodowe.

W połowie marca rozpoczęli je najmłodsi adepci leśnictwa. Były to pierwsze kroki w stronę wiedzy i doświadczenia z dziedziny hodowli lasu. Sortowanie sadzonek oraz przygotowanie ich do transportu to podstawowe zadania z którymi zmierzyli się na szkółce leśnej w Różanku. Posadzili również następne pokolenie lasu. Poznali sposoby zabezpieczenia upraw przed szkodliwymi owadami i roślinożernymi ssakami.

W tej chwili trwają praktyki klas drugich. Młodzież uczy się podstawowych prac będących dla leśnika codziennością,  dotyczących prognozowania i zwalczania szkodników lasu, ochrony pożytecznej fauny, sposobów przygotowania powierzchni do odnowienia lasu oraz sadzenia drzew.

Przygotowanie do zawodu odbywa się w leśnictwach Komorza i Różanek, Lipce i Woziwoda pod opieką instruktorów z ramienia nadleśnictwa:  Adama Pieczki i Karola Szmajdy. Nie jest to jednak jednorazowa, dwutygodniowa praktyka i ostatnie spotkanie z instruktorami. Uczniowie w przyszłości będą systematycznie odwiedzać las, aby przysposabiać się do zawodu leśnika.