Lista aktualności Lista aktualności

Piknik Naukowy w Warszawie z udziałem RDLP w Toruniu – „Rewolucje naukowe”

27 maja 2023 roku przy PGE Stadionie Narodowym odbył się Piknik Naukowy, w którym uczestniczyły wszystkie dyrekcje regionalne Lasów Państwowych. Naszym celem było kształtowanie proekologicznych postaw wśród społeczeństwa, ukazanie zadań i roli Lasów Państwowych, w tym pracy polskich leśników oraz zasad prowadzenia trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, a także propagowanie aktywnego spędzania czasu w lesie.

W tegorocznej edycji Pikniku Naukowego pod nazwą „Rewolucje Naukowe” wzięło udział ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy. Nawiązując do 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, odwiedzający mieli okazję przyjrzeć się kamieniom milowym i przełomom w rozwoju nauki – od przewrotu kopernikańskiego, poprzez teorię względności Alberta Einsteina i mechanikę kwantową, do odkrycia struktury białka i DNA. To największa w Europie plenerowa impreza promująca naukę. Co roku zwiedzający mogą wybierać spośród niezliczonej liczby aktywności związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, społecznymi i humanistycznymi. Ten zróżnicowany program przygotowują instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują zjawiska, zdobycze techniki, a także własne badania i osiągnięcia.

Tysiące osób, które 27 maja odwiedziły Piknik Naukowy w Warszawie, mogły odkryć tajniki życia lasu oraz pracy leśników.

Goście tej popularnej, naukowej imprezy mogli wypróbować swoje umiejętności w symulatorze lotów, który cieszył się ogromnym powodzeniem lub w specjalnie przygotowanym miejscu przekonać się, jak pod mikroskopem wyglądają korniki i inne owady. Wspólnie z leśnikami można było również porozmawiać o Leśnych Gospodarstwach Węglowych, zastosowaniu dronów w leśnictwie oraz dowiedzieć się, czym jest ochrona lasu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty edukacyjne dla dzieci, na których najmłodsi mieli okazję zbudować budki lęgowe oraz domki dla owadów, a przy okazji dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o las i przestrzegać w nim zasad.

Było to wspaniałe wydarzenie poświęcone nauce, ale również zabawie.