Lista aktualności Lista aktualności

Lasy chronią klimat

Ocieplenie klimatu, ekstremalne zjawiska pogodowe, aktywizacja szkodliwych owadów i grzybów w lasach. Jak przebiega adaptacja lasów i leśnictwa do zmian klimatu? To niektóre tematy z rozmowy z leśnikiem Ireneuszem Jałozą, w audycji „W innym stylu” emitowanej w TVP3 Bydgoszcz 24 stycznia br. o godz. 17:30.

Lasy są najważniejszym sojusznikiem w walce ze zmianami klimatu.

Lasy Państwowe prowadzą szereg działań, których celem jest łagodzenie niekorzystnych zmian klimatycznych. Leśnicy polscy od wielu lat podejmują różnorodne inicjatywy, w tym program małej retencji polegający na spowolnieniu odpływu wody z terenów leśnych, specjalny projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych, mający na celu zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla, czy konsekwentną przebudowę składu gatunkowego drzewostanów, której efektem jest powiększanie bogactwa przyrodniczego lasów i wzmocnienie ich odporność na rozliczne zagrożenia. 

Jakie zmiany obserwujemy w środowisku leśnym? Jak poprzez racjonalne gospodarowanie zasobami przyrody wyprzedzać sygnalizowane zagrożenia i promować skuteczne sposoby ich zwalczania?

Zapraszamy do oglądania programu, w którym rolę lasów w ochronie klimatu przedstawia Ireneusz Norbert Jałoza - zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Emisja na antenie TVP3 Bydgoszcz 24 stycznia br. o godz. 17:30.