Lista aktualności Lista aktualności

KGW, OSP oraz Kluby Sportowe nagrodzone

09 października br. w siedzibie biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu odbyło się uroczyste wręczenie voucherów dla nagrodzonych KGW, Klubów Sportowych oraz OSP.

Nagrody zwycięzcom wręczył Pan Jarosław Molendowski Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz Pan Mariusz Kałużny Poseł na Sejm RP.

„Sportowa Natura”

Konkurs „Sportowa Natura” był doskonałą okazją, by odkryć na nowo okoliczne kompleksy leśne, doceniając ich liczne walory. Nie od dziś wiadomo, że las to wymarzona przestrzeń do uprawiania sportu i aktywnego odpoczynku. Warto skorzystać z możliwości, jakie stwarzają lasy i pamiętać, że z każdego miejsca Polski można dotrzeć do lasu w mniej, niż godzinę.

Realizując zadania wynikające ze społecznej funkcji lasu i udostępniania społeczeństwu tych terenów, Lasy Państwowe zdecydowały się na kontynuowanie programu „Sportowa Natura” także w 2023 roku. Poprzednia edycja konkursu okazała się wielkim sukcesem. Lasy Państwowe aktywizowały społeczności lokalne, seniorów, dzieci, młodzież, promując jednocześnie okoliczne lasy.

Wydarzenia proponowane w poprzednim roku miały bardzo zróżnicowany charakter - od treningów tanecznych, łyżwiarskich, biegów przełajowych, przez zawody w jeździe konnej, łucznictwie, leśne podchody, rodzinne pikniki, wyścigi rowerowe, kończąc na dofinansowaniu obozów sportowych. Bardzo często aktywność na świeżym powietrzu była łączona z edukacją przyrodniczo-leśną uczestników. Spektrum aktywności jest niczym nieograniczone i zależy tylko i wyłącznie od pomysłowości osób składających wnioski.

„Natura od kuchni”

Także i w tym roku Lasy Państwowe współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popularyzować wiedzę o żywności pochodzenia leśnego. Podobnie, jak w poprzednim roku, program miał zasięg ogólnopolski i był skierowany do kół gospodyń wiejskich, które są wpisane do krajowego rejestru KGW. Jego zadaniem było upowszechnienie wiedzy o żywności, jaką daje las i jej unikalnych walorach, a zarazem o przyrodzie lasów i zrównoważonej gospodarce leśnej.

Pierwsza edycja konkursu była bardzo udana i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem kół gospodyń wiejskich. Wpłynęło ponad 600 wniosków, spośród których dofinasowanie otrzymało aż 590 z nich. Cieszy nas nie tylko ilość organizacji, jakie wyraziły wolę współpracy z Lasami Państwowymi, ale przede wszystkim kreatywne pomysły doskonale wypełniające założenia konkursu. Wspólnie z kołami gospodyń wiejskich promowaliśmy las, zdrowy tryb życia i najlepsze produkty, jakie daje nam natura.

Nie ma nic lepszego, niż pożywienie pochodzące prosto z natury, towarzyszące nam od wieków. Pożywienie, którego źródłem był i jest las. Program „Natura od kuchni”, podobnie, jak autorski projekt Lasów Państwowych „Dobre z lasu” pokazuje, jak można gospodarować zasobami przyrody w sposób zrównoważony i zgodny z misją Lasów Państwowych. Jak  równomiernie zaspokajać potrzeby obu współzależnych od siebie stron – lasu i ludzi.

Na uwagę zasługuje też fakt zawsze wzorowej, owocnej współpracy z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Leśnicy, mogąc zawsze liczyć na pomoc i wsparcie OSP, również doceniły ten fakt, przekazując przedstawicielom Ochotniczych Straży Pożarnych vouchery.

Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursów i projektów Lasów Państwowych.