Lista aktualności Lista aktualności

N. Golub-Dobrzyń: Drzewiarze docenili drewno

Zakończyła się submisja drewna szczególnego na terenie Nadleśnictwa Runowo. Wśród ok. 400 metrów sześciennych doskonałego drewna dębowego znalazło się drewno pochodzące z lasów golubsko-dobrzyńskich.

Nadleśnictwo Golub-Dobrzyń, w ramach tej raz do roku organizowanej aukcji surowca specjalnego wystawiło 7,68 m sześciennego drewna dębowego pochodzącego z leśnictwa Wronie oraz Czystochleb. Leśnicy już poprzedniej zimy, w czasie prowadzonych szacunków brakarskich, czyli określania klas jakościowo-wymiarowych przewidzianego do pozyskania drewna w ramach planowych cięć, poszukiwali drewna dębowego o cechach szczególnych. Takie wymiary i jakość dęby zawdzięczają pracy kilku pokoleń leśników.

Z terenu toruńskiej dyrekcji Lasów Państwowych swój surowiec wystawiało 12 nadleśnictw. Drewno z Golubia-Dobrzynia osiągnęło drugą po dębinie z Nadleśnictwa Trzebciny cenę – 3259 zł/metr sześc. Surowiec kupiła polska firma produkująca okleinę.

Submisja jest formą aukcji, w jej ramach kupujący składają zamknięte oferty na tzw. losy, czyli pakiety kilku dłużyc bądź wyrzynków. W efekcie, nadleśnictwa maksymalizują przychód, sprzedając wybrane sztuki drewna drożej, niż przewidują to cenniki. Zyski wspomogą hodowlę i ochronę kolejnych pokoleń drzewostanów, w całości objętych certyfikatami dobrej i zrównoważonej gospodarki leśnej. Drewno zaś, jako surowiec odnawialny i w pełni przyjazny środowisku, pojawi się w meblach, galanterii drzewnej i wszelkiego rodzaju wyrobach z tego surowca wszechczasów.