Lista aktualności Lista aktualności

Apel o ostrożność!

Leśnicy przypominają o zakazie wypalania traw i używania otwartego ognia w lesie.

Wiosna to czas wzmożonych prac w gospodarstwach rolnych. Przypominamy, że obowiązuje prawny zakaz wypalania traw. Wypalając możesz stracić przyznane dopłaty bezpośrednie, możesz zostać ukarany grzywną, a nawet pozbawiony wolności. Ogień palący trawy powoduje bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia. W 2015 roku w wyniku powstania pożarów traw zginęło 7 osób, a 141 zostało rannych. Wypalanie traw NIE przynosi ŻADNYCH korzyści ekonomicznych w postaci lepszych plonów. Niszczy natomiast życie biologiczne w glebie i stwarza zagrożenie niekontrolowanego rozprzestrzenienia się ognia na sąsiadujące ekosystemy. Ogień to żywioł.

W 2015 roku na terenie Nadleśnictwa Dobrzejewice wybuchło 29 pożarów, co plasuje nasze Nadleśnictwo na drugim miejscy wśród wszystkich 27 Nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Toruniu. Średnia powierzchnia pożaru wyniosła 0,08 ha. 

Tak niewielka powierzchnia przy bardzo dużym zagrożeniu pożarowym to wynik sprawnie działającego systemu przeciwpożarowego: punkt alarmowo-dyspozycyjny z monitorami, trzy wieże obserwacyjne z przekazem radiowym obrazu w jakości Full HD, utrzymywane punkty czerpania wody, oznaczone drogi pożarowe, patrole lotnicze, własne samochody gaśnicze itp. Pożary są szybko wykrywane i tłumione, nim zdążą się rozprzestrzenić. Wpływa na ten fakt, także dobra współpraca leśników ze strażakami.

 „Ogólnodostępne państwowe lasy to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla każdego. Leśnicy proszą jednak o ostrożność i przestrzeganie przepisów - dla własnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grill możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym" – mówi Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Codziennie od 1 kwietnia do 31 października określane są w lasach stopnie zagrożenia pożarowego na danym terenie.

Od tych pomiarów uzależnione jest obowiązywanie zakazów wstępu do lasu. Są one ogłaszane, gdy przez pięć kolejnych dni wilgotność ściółki, mierzona o godzinie 9.00 rano, spada poniżej 10 proc.

Zakaz wstępu do lasu oraz stopnie zagrożenia można śledzić na bieżąco na interaktywnych mapach udostępnionych na stronach Lasów Państwowych.

Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi i nie wyrzucamy śmieci do lasu. Dzięki temu zapobiegamy pożarom!