Lista aktualności Lista aktualności

31 maja Dzień BOCIANA BIAŁEGO

Kto z nas nie spotkał tego pięknego ptaka chociaż raz w życiu? Zakładam, że nie ma takiej osoby, bo to gatunek bardzo związany z Polską. Szacuje się, że co piąty bocian na świecie jest z Polski!

Jest to ptak, którego nie sposób pomylić z innym gatunkiem. Swoim przylotem obwieszcza wiosnę, przynosi też szczęście, a niektórzy wierzą, że dzieci.

Właśnie wiosną przybywa do Polski z Afryki, gdzie zimuje. Ponieważ są to ptaki, które łączą się w pary na całe życie, pan czeka na panią w gnieździe, które od początku związku jest ich. Tutaj nie ma pomyłek. 

Po pewnym czasie, w gnieździe, które może mieć 1,5 m średnicy i nawet 2 m wysokości pojawia się 3-5 jasnych jaj, które rodzice solidarnie wysiadują. Po 33-34 dniach wykluwają się młode, niewielkie, bo ważące ok.75 gramów. Bardzo szybko przybierają na wadze i po 45 dniach osiagają już ok. 3 kilogramów! Oczywiście przychodzi też czas na naukę - młode zaczynają ćwiczyć mięśnie, a w końcu również uczą się latać. Muszą też nauczyć się zdobywać pożywienie. I w ten sposób w kalendarzu jest sierpień, powoli przychodzi wrzesień, a bociany szukują się do odlotu do Afryki. Daleka podróż przed nimi!
Ale póki co, warto obserwować bociany, bo w drugiej połowie maja wykluwają się pierwsze pisklęta. Może gdzieś niedaleko jest jakieś bocianie gniazdo? Warto się rozejrzeć.