Lista aktualności Lista aktualności

„Czym chata bogata” w Charzykowach

W sobotę 29 lipca 2017 r. w Charzykowach koło Chojnic nad jeziorem Charzykowskim odbył się Jarmark eko-turystyczny „Czym chata bogata”. Jedno ze stoisk edukacyjnych prowadzili – z dużym powodzeniem – leśnicy z borowiackich nadleśnictw: Czersk, Przymuszewo i Rytel oraz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Tegoroczna, IX już edycja Jarmarku eko-turystycznego w Charzykowach poświęcona była promocji Światowego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie, bowiem region ten od 2010 roku taki status – przyznawany przez UNESCO – posiada i wielu działającym tu podmiotom leży na sercu propagowanie, w kraju i szerzej, nieprzeciętnych walorów przyrodniczych, kulturowych, turystycznych i  gospodarczych Borów Tucholskich. Promocji rezerwatu biosfery przyświecało hasło „Dary natury, bogactwo kultury".

Przy Amfiteatrze Letnim w Charzykowach swoje stoiska rozłożyli m.in. wystawcy rękodzieła, lokalnych wyrobów i przysmaków spożywczych oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej. W tym ostatnim segmencie uczestniczyli przyrodnicy i edukatorzy z Parku Narodowego „Bory Tucholskie", czterech parków krajobrazowych: Zaborskiego, Wdeckiego, Tucholskiego i Wdzydzkiego oraz leśnicy z regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku i Toruniu.

Na stoisku Regionalnej Dyrekcji Lasów państwowych w Toruniu trwał całodzienny konkurs wiedzy przyrodniczo-leśnej z licznymi „nawiązaniami" do idei tworzenia i funkcjonowania Światowego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie, w którym ochrona przyrody oraz zrównoważona, racjonalna gospodarka leśna mają wysoki status i znaczenie, gdyż lasy zajmują na jego obszarze ponad 60% powierzchni.

Za prawidłowe odpowiedzi i poprawne wykonanie zadań można było od leśników otrzymać materiały edukacyjne, foldery, mapy i przewodniki turystyczne po lasach regionu, drobne gadżety z motywami przyrodniczymi i przede wszystkim sadzonki drzew i krzewów leśnych z zakrytym systemem korzeniowym (z bryłką ziemi) pochodzące z podtoruńskiej szkółki leśnej Bielawy w Nadleśnictwie Dobrzejewice. Uczestnicy edukacyjnej zabawy, którzy udzielali odpowiedzi mniej dokładnych otrzymywali szyszkę szczęścia lub (na wzmocnienie) smakowitą, wysokokaloryczną krówkę.

Ponadto, leśnicy z Regionalnej Dyrekcji LP w Toruniu dołożyli dwie torby podróżne z logo „Lasy Państwowe – Zapraszamy", do puli kilkunastu cennych nagród w dużym interdyscyplinarnym konkursie prowadzonym przez park narodowy, parki krajobrazowe i Lasy Państwowe, a losowanych przez organizatora Jarmarku na zakończenie części edukacyjnej imprezy w Charzykowach.

Więcej informacji na stronach internetowych: www.gokchojnice.pl, www.charzykowy.pl, www.turystyka-chojnice.pl