Lista aktualności Lista aktualności

Konferencja Naukowa pt. „Gospodarka leśna na glebach piaszczystych w warunkach zmian klimatu”

W dniach 3-4.06.2025 roku odbyła się Konferencja Naukowa pt. „Gospodarka leśna na glebach piaszczystych w warunkach zmian klimatu”, której organizatorami byli Katedra Nauk o Glebie i Ekologii Krajobrazu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Polskie Towarzystwo Gleboznawcze. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna - Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Włodzimierza Pamfila - Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki, jak również wielu pracowników jednostek Lasów Państwowych oraz Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Celem organizowanej konferencji było przedstawienie najnowszych danych i informacji dotyczących przeprowadzonych w ostatnim czasie badań i obserwacji z dziedziny klimatologii, gleboznawstwa i hodowli lasu oraz zainicjowanie szerokiej dyskusji z udziałem naukowców i leśników-praktyków na temat prowadzenia gospodarki leśnej na glebach piaszczystych w Europie Środkowej w warunkach zmian klimatu i możliwości kształtowania na tych glebach drzewostanów mieszanych, celem zwiększenia odporności ekosystemów leśnych na zachodzące zmiany klimatyczne.

Część referatowa konferencji miała miejsce w Hotelu Uniwersyteckim w Toruniu, natomiast sesję terenową przeprowadzono na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo. Podczas części kameralnej w pierwszym dniu konferencji referaty dotyczące zagadnień związanych ze zmianami klimatu, gleboznawstwem, nowymi wskazówkami dla hodowli lasu wygłosili Profesorowie z wyższych uczelni, a wśród nich: Tadeusz Andrzejczyk i Stanisław Drozdowski – z SGGW w Warszawie, Michał Jankowski, Piotr Sewerniak i Marcin Świtoniak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Dorota Dobrowolska, Andrzej Boczoń i Rafał Paluch z Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Jarosław Lasota z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Jako przedstawiciel leśników-praktyków, referat dotyczący obserwacji wzrostu dębu bezszypułkowego na glebach piaszczystych przedstawił Maciej Kuss – naczelnik Wydziału Hodowli Lasu RDLP w Toruniu. Na koniec części kameralnej, Daniel Kruczkowski – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Cierpiszewo omówił program zaplanowanej na 04.06.2025 r. części terenowej Konferencji.

Część terenową we współpracy z organizatorami  przygotowali pracownicy Nadleśnictwa Cierpiszewo i Wydziału Hodowli Lasu Regionalnej Dyrekcji  Lasów Państwowych w Toruniu. Gospodarze, tj. kierownictwo Nadleśnictwa, podczas objazdu terenowego przedstawili niekonwencjonalne działania z zakresu hodowli lasu, polegające na prowadzeniu powstałych w drzewostanie po pożarze, udanych odnowień naturalnych sosny zwyczajnej. Kolejne trzy punkty sesji terenowej przedstawiały udane próby Nadleśnictwa Cierpiszewo w zakresie hodowli drzew gatunków liściastych na słabych siedliskach leśnych z glebami piaszczystymi. W tym, na dwóch powierzchniach przedstawiono udane nasadzenia sztuczne takich gatunków jak: dąb bezszypułkowy, grab pospolity, buk zwyczajny, klon jawor i lipa drobnolistna. Ostatnia czwarta powierzchnia przedstawiała udaną uprawę leśną z pozostawionymi po drzewostanie macierzystym drzewami gatunków liściastych w ramach tzw. rębni retencyjnej, której założeniem jest maksymalne wykorzystywanie podczas odnowienia lasu, elementów istniejących w drzewostanie wycinanym.

To niebywałe, że leśnicy z tego nadleśnictwa nawet na glebach piaszczystych, przy odpowiednim zdiagnozowaniu mikrosiedlisk leśnych, potrafią hodować te wymagające gatunki lasotwórcze i domieszkowe. Dowody na istnienie mikrosiedlisk podczas objazdu terenowego, w tym występowanie żyźniejszych gleb rdzawych, pokazało grono gleboznawców poprzez przedstawienie uczestnikom kilku fachowo wykonanych profili glebowych, w przygotowanych specjalnie na tę okoliczność przez gospodarzy dołach glebowych. Wszystko pod okiem Pana Profesora Piotra Sewerniaka z UMK w Toruniu, który od dłuższego czasu współpracuje z Nadleśnictwem Cierpiszewo, jak również z obok położonym Nadleśnictwem Gniewkowo w zakresie diagnozowania gleb i siedlisk. 

Konferencja  spełniła oczekiwania zarówno praktyków, jak i naukowców. Pierwsi skorzystali z wiedzy gremiów naukowych i najnowszych ich doniesień oraz zapoznali się z wynikami przeprowadzonych ostatnio badań. Natomiast drudzy zobaczyli, jak ich wiedza i opracowania naukowe są skutecznie wykorzystywane w pracy leśników. To też nic dziwnego, że podczas całego spotkania żywo dyskutowano, zadawano liczne pytania i wymieniano poglądy. Jak widać więc, tego typu konferencje są niezbędne do wymiany doświadczeń i połączenia wiedzy z praktyką.