Asset Publisher Asset Publisher

N. Golub-Dobrzyń: Zbieramy nasiona buka

Rok obfitego obradzania nasion przez drzewa, to nie tylko uczta dla zwierzyny, ale również doskonała okazja dla leśników do zaopatrzenia się w materiał siewny.

Leśnicy z N. Golub-Dobrzyń zbiorą w bieżącym roku aż 1500 kg nasion buka. Bukiew (bukowe orzeszki w zdrewniałych osłonkach) jest zbierana z najdorodniejszych osobników drzew rosnących w najlepszych drzewostanach. Nasiona posłużą do hodowli sadzonek na potrzeby odnawiania miejscowych lasów, a także nadleśnictw nieposiadających własnej bazy nasiennej oraz jednostek poklęskowych, które utraciły w 2017 roku całe połacie drzewostanów po przejściu historycznego huraganu.

Nasiona są bardzo podatne na infekcje grzybowe oraz bakteryjne, a infekcji ulegają głównie podczas dłuższego przelegiwania pod drzewami, gdy kontaktują się z glebą, ściółką i opadłymi liśćmi, zwłaszcza warunkach wysokiej wilgotności. Stąd zbiór na siatki podwieszone pod drzewami jest najlepszym rozwiązaniem.

Część z nasion zostanie przechowana w chłodni na terenie N. Rytel przez okres zimowy. Zanim zostaną wysiane na kwaterach, muszą przejść obowiązkową ocenę jakości i żywotności w stacji oceny nasion w Klosnowie.

Dopiero mając tak sprawdzony materiał siewny, leśnicy wysiewają oczyszczone orzeszki bukowe w szkółce leśnej Przeszkoda. Wyrosną z nich doskonałej jakości sadzonki, które posłużą do wyhodowania nowego pokolenia lasu, zwiększając udział gatunków liściastych w naszych lasach, o co od lat starają się leśnicy.