Asset Publisher Asset Publisher

Zawody Strzeleckie Leśników

XXII Regionalne Zawody Strzeleckie Leśników o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu

Emocje na strzelnicy w Plaskoszu

Jak co roku, od ponad dwudziestu lat, na strzelnicy myśliwskiej im. Nadleśniczego Jana Wendy w Plaskoszu przeprowadzone zostały XXII Regionalne Zawody Strzeleckie Leśników o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Głównym celem zawodów było nawiązanie do tradycji współzawodnictwa, a także doskonalenie umiejętności strzeleckich.

Zawody w Plaskoszu zostały rozegrane według prawideł Polskiego Związku Łowieckiego, w układzie skróconego wieloboju myśliwskiego, tylko konkurencje śrutowe. Nadleśniczowie natomiast rywalizowali w strzelaniu do makiety zająca w przebiegu, w układzie serii: jedna seria 10 przebiegów przemiennych.

Do rywalizacji zgłosiło się 74 zawodników z 21 nadleśnictw, w tym jedyna zawodniczka Anna Sarzyńska, reprezentantka Nadleśnictwa Zamrzenica, która została uhonorowana specjalną nagrodą. Nadleśnictwo Dąbrowa i Zamrzenica wystawiły po dwie drużyny.

Zawodnicy już na początku spotkania wiedzieli, że niepowodzeń na strzelnicy nie będą mogli zrzucić na pogodę, która w dniu zawodów była słoneczna i bezwietrzna, wręcz idealna do strzelania.

Wszyscy czekali na pojedynek nadleśniczych w strzelaniu do makiety zająca. Dyrektor Janusz Kaczmarek tegoroczną konkurencję oglądał jako kibic, dopingując bez wyjątku wszystkich startujących nadleśniczych i wspierał po niecelnych strzałach – zarezerwowanym, wydawałoby się, dla piłkarskiej reprezentacji Polski w piłce nożnej zwrotem – „nic się nie stało" . Konkurencję wygrał nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa Artur Karetko z wynikiem 7/10 otrzymując nagrodę Dyrektora RDLP w Toruniu. Po zaciętej rywalizacji, drugie miejsce ex aequo zajęli Karol Pawlicki (nadleśniczy Nadleśnictwa Różanna) oraz Piotr Kasprzyk (nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebciny). Trzecie miejsce ex aequo zajęli Jakub Siedlecki (nadleśniczy Nadleśnictwa Solec Kujawski) oraz Robert Paciorek (nadleśniczy Nadleśnictwa Toruń).

Klasyfikację drużynową o Puchar Dyrektora RDLP w Toruniu wygrała drużyna Nadleśnictwa Solec Kujawski z wynikiem 715/900 pkt. w składzie: Jan Fiderewicz, Mirosław Kokociński, Jarosław Lauter. Drugie miejsce zajęła drużyna Nadleśnictwa Różanna w składzie: Zbyszko Montowski, Mirosław Nenczak oraz Karol Kornet z wynikiem 700/900 pkt. Na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Nadleśnictwa Tuchola w składzie: Zenon Gniot, Stanisław Śpica i Dariusz Pril z wynikiem 680/900 pkt.

Pierwsze miejsce oraz Puchar Dyrektora RDLP w Toruniu w rywalizacji indywidualnej zajął niepokonany obrońca tytułu z zeszłego roku Zbyszko Montowski (Nadleśnictwo Różanna) z wynikiem 290/300 pkt., otrzymując również złotą miniaturkę „Złotego Liścia Dębu" strzelnicy myśliwskiej im. Nadleśniczego Jana Wendy w Plaskoszu. Drugie miejsce z wynikiem 280/300 pkt. zajął Mirosław Kokociński (Nadleśnictwo Solec Kujawski), a trzecie – Marek Wiśniewski (Nadleśnictwo Brodnica), uzyskując wynik 280/300 pkt.

Emocji nie zabrakło w walce o puchar przechodni Nadleśniczego Nadleśnictwa Tuchola, dla zwycięzcy na kręgu myśliwskim. Dwóch zawodników uzyskało wynik 95/100 pkt. i do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były baraże. Ostatecznie Mariusz Zieliński (Nadleśnictwo Włocławek) musiał uznać wyższość Zbyszka Montowskiego (Nadleśnictwo Różanna).

Podobna sytuacja wystąpiła w przypadku wyłonienia zwycięzcy w konkurencji na osi myśliwskiej, o puchar przechodni Nadleśniczego Nadleśnictwa Różanna, gdzie również potrzebne były baraże. Marek Wiśniewski (Nadleśnictwo Brodnica) stoczył zacięty bój ze Zbyszkiem Montowskim (Nadleśnictwo Różanna), zwyciężając ostatecznie w tej konkurencji.

Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Zamrzenica dla najstarszego zawodnika turnieju otrzymał Tadeusz Kobierowski (Nadleśnictwo Żołędowo), a najmłodszym zawodnikiem zawodów był Kamil Węgielewski (Nadleśnictwo Jamy) otrzymując nagrodę od firmy meblarskiej Pankau Sarnia Góra (Śliwice).Pechowcem zawodów został Jan Szala (Nadleśnictwo Cierpiszewo).

Sędzia główny zawodów Martin Gilka podkreślił, że poziom zawody był bardzo wysoki, a uzyskiwane przez zawodników wyniki punktowe zasługują na podziw. Zawody uświetnił pokaz strzelecki strażników leśnych RDLP w Toruniu wraz z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Tucholi.

W podsumowaniu zawodów dyrektor RDLP w Toruniu Janusz Kaczmarek podziękował organizatorowi Nadleśnictwu Tuchola za perfekcyjne przygotowanie zawodów, a startującym zawodnikom uzyskiwanych wyników i walki fair. Dyrektor podkreślił, że doskonalenie umiejętności strzeleckich w zawodzie leśnika ma duże znaczenie i cieszy fakt, że strzelnica w Plaskoszu wykorzystywana jest zarówno do celów szkoleniowych jak i w rywalizacji sportowej. Podziękowania skierowane zostały również do wszystkich osób ze sztabu organizacyjnego, sędziów zawodów i przybyłych gości za mobilizujący doping.

Na zakończenie spotkania dyrektor Kaczmarek zapowiedział, że podczas kolejnych, XXIII Regionalnych Zawodów Strzeleckich Leśników w 2015 roku, konkurencją dla nadleśniczych będzie oś myśliwska.


 

Resources to get