Asset Publisher Asset Publisher

N. Lutówko: Szkolenie dot. zagrożenia od ASF

Leśnicy i myśliwi spotkali się w na szkoleniu dotyczącym ASF. Ponownie omówiono zasady, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Afrykański pomór świń (ASF) – to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są dziki oraz świnie domowe. Pojawiła się w Polsce około 2 lata temu i cały czas poszarza się zasięg jej występowania. Leśnicy od początku czynnie włączyli się w rozwiązanie tego problemu.

W siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Sępólnie Krajeńskim dnia 30 stycznia odbyło się szkolenie dotyczące „Procedury przeszukania obszarów i zbierania zwłok dzików lub ich szczątków”. W szkoleniu uczestniczyli lokalni myśliwi i leśnicy.

Wektorem przenoszącym chorobę w naturze są dziki, które zresztą same chorują. Od chorego dzika za pośrednictwem człowieka wirus bardzo łatwo może przedostać się na świnie domowe, np. na obuwiu. Wirusa przenieść mogą również inne – nie chorujące zwierzęta, jak psy czy gryzonie, które miały kontakt z np. zarażonym padłym dzikiem. Dla ludzi bezpośrednio ASF nie stanowi zagrożenia.

W związku z powyższym Główny Inspektorat Weterynarii opracował sposoby postępowania w przypadku znalezienia martwego dzika – bez względu czy był chory czy nie (na dzień dzisiejszy tj. 1 luty 2018 r. w woj. kujawsko-pomorskim nie stwierdzono żadnego przypadku afrykańskiego pomoru świń).

Poniżej przedstawiamy zasady postępowania w przypadku znalezienia padłego dzika: