Asset Publisher Asset Publisher

XV Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację

XV Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację już za nami. Przypomnieć należy, że ich organizatorami było Nadleśnictwo Woziwoda i Technikum Leśne w Tucholi, a strategicznym partnerem i sponsorem Gmina Tuchola. Na trasach biegów wystartowało ponad 200 zawodników - leśników i ich rodzin oraz osób bezpośrednio lub pośrednio związanych z leśnictwem.

XV Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację już za nami. Przypomnieć należy, że ich organizatorami było Nadleśnictwo Woziwoda i Technikum Leśne w Tucholi, a strategicznym partnerem i sponsorem Gmina Tuchola. Na trasach biegów wystartowało ponad 200 zawodników - leśników i ich rodzin oraz osób bezpośrednio lub pośrednio związanych z leśnictwem. Wystartowała też liczna grupa zawodników reprezentujących szkoły leśne z Tułowic, Rucianego - Nidy, Białowieży, Milicza, Goraja i Tucholi, którzy oprócz rywalizacji indywidualnej toczyli bój o prymat zespołowy, uhonorowany Pucharem Związku Leśników Polskich w RP. Drużynowe zmagania przeprowadziły także terenowe oddziały Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej walcząc o Puchar Dyrektora. Areną zmagań była Tuchola, gdzie na uliczkach starego miasta odbył się Bieg Sprinterski oraz tereny leśne sąsiadujące z siedzibą Nadleśnictwa Woziwoda, na obszarze których przeprowadzono Bieg Mistrzowski.

Zawody wyłoniły reprezentację na Mistrzostwa Europy Leśników w Biegu na Orientację, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia w Szwajcarii. Zakwalifikowali się do niej m.in. dwaj uczniowie z Technikum Leśnego w Tucholi: Szymon Nowakowski i Jakub Adamowski.Po dwóch dniach rywalizacji był także czas na odrobinę relaksu. Podczas wycieczek studyjnych pokazaliśmy "w pigułce" walory i atrakcje naszego regionu oraz pochwaliliśmy się prowadzoną gospodarką leśną. W ramach Mistrzostw zaprosiliśmy do biegania szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z Gminy Tuchola oraz służby mundurowe współpracujące z Lasami Państwowymi.

Młodzież szkolna w "Biegu na Orientację Ulicami Tucholi" walczyła drużynowo o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Woziwoda. Rywalizacja poprzedzona była szkoleniem z zakresu orienteeringu, którą przeprowadziliśmy z pomocą instruktorów tej dyscypliny sportu. Przy tej okazji przekazaliśmy młodym zawodnikom pakiet materiałów szkoleniowych udostępnionych nam nieodpłatnie przez Polski Związek Orientacji Sportowej. "Mundurowi" biegali i orientowali się natomiast w lesie, gdzie w "Biegu Terenowym na Orientację Służb Mundurowych" rywalizowali o Puchar Dyrektora RDLP w Toruniu. Wystartowało siedem drużyn reprezentujących państwową straż pożarną, ochotniczą straż pożarną, policję, straż leśną oraz harcerzy.

Mamy nadzieję, że ta forma rekreacji rozwinie się w naszym regionie, a dodatkowym bodźcem do tego być może stanie się otwarty w Woziwodzie podczas Mistrzostw Zielony Punkt Kontrolny. Jest to obszar lasu o pow. ok. 6 km2, na którym rozmieszczono, charakterystycznie oznakowane stałe punkty kontrolne, które należy odnajdować z pomocą specjalistycznych mapek oraz kompasu. Mapki oraz ulotka instruktażowa będą już wkrótce do pobrania na stronie internetowej nadleśnictwa pod zakładką "Zielony Punkt Kontrolny" lub w formie drukowanej przy tablicach informacyjnych, dotyczących ZPK, obok Ośrodka Edukacji i Zielonej Szkoły w Woziwodzie.

Kończąc XV Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację - Tuchola, Woziwoda 2014 przekazaliśmy mandat do organizacji przyszłorocznych Mistrzostw Nadleśnictwu Tułowice i Technikum Leśnemu w Tułowicach (woj. opolskie). Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznego święta "leśnych" biegaczy na orientację. Zdjęcia, wyniki, komentarze dotyczące Mistrzostw znajdziecie na stronie www.bno.woziwoda.eu.

Z leśnym pozdrowieniem -Darz Bór!Waldemar Wencel