Asset Publisher Asset Publisher

Wybuchowe niespodzianki

Takie tajemnice skrywają lasy Nadleśnictwa Dąbrowa

Lasy Nadleśnictwa Dąbrowa skrywają wiele tajemnic mających swój początek podczas działań wojennych II Wojny Światowej. Zarówno ostrzelane drzewa jak i różnego rodzaju "wybuchowe" niespodzianki w leśnej glebie skrywają te tereny i ciągle można tu cos odnaleźć mimo, że minęło tyle lat.

Nasze tereny są więc bardzo chętnie odwiedzane przez poszukiwaczy ziemnych skarbów, używających do tego celu wykrywaczy metali po uzyskaniu odpowiednich zgód. Różnego rodzaju niewybuchy są też znajdowanie w glebie podczas prac związanych z przygotowaniem terenu pod sadzenie (orką) czy pracami związanymi z pozyskaniem drewna. Wtedy to nasza Służba Leśna zawiadamia odpowiednie jednostki, które rozprawiają się z tymi znaleziskami w bezpieczny i specjalistyczny sposób. Zdarza się też tak, że niewybuchy znajdowanie są podczas leśnego grzybobrania i taki przypadek miał miejsce tym razem w Leśnictwie Taszewo w ostatni piątek – 6 listopada br.

Podczas grzybobrania mieszkańcy Powiatu Świeckiego natrafili na coś przypominającego naboje po odkryciu leśnej ścioły na około 15 cm. Grzybiarze zawiadomili leśniczego Leśnictwa Taszewo, który w swoim zastępstwie (przebywał na urlopie) na miejsce zdarzenia  wysłał podleśniczego Wojciecha Lemańczyka. Ten o 8:00 zawiadomił policję a ta Patrol Saperski z Chełmna. Po przyjeździe specjalistów (najpierw patrolu policji a około godziny 13:00 saperów) okazało się że znalezione przez grzybiarzy znalezisko to naboje do karabinu maszynowego STG44 - 292 sztuk, kaliber 7,92 zebranych w magazynkach tzw. łódkach mm używane podczas działań bojowych w trakcie trwania II Wojny Światowej. Przeleżały więc w ziemi ponad 80 lat. Amunicja została zabrana przez saperów i bezpiecznie zdetonowana na poligonie pod Toruniem. Pamiętajmy, że za każdym razem kiedy znajdziemy takie "pamiątki" podczas wycieczek leśnych koniecznie powiadamiamy służby leśne bądź numer alarmowy 112. Nigdy pod żadnym pozorem nie dotykamy ich i nie zabierajmy ze sobą.

Przypominamy też amatorom spacerów z poszukiwaczem metalu, ze używanie ich na terenach leśnych wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia nadleśnictwa zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 47 z dnia 13 lipca 2018 r w sprawie udostępniania gruntów do prowadzenia badań archeologicznych i/lub działań polegających na poszukiwaniu zabytków i innych przedmiotów przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych związanych z naruszeniem gleby.