Asset Publisher Asset Publisher

Trąba powietrzna nad Gołąbkami

W sobotę 25 czerwca ok. godz. 17.15 byliśmy świadkami gwałtownej zmiany pogody.

Po upalnym dniu rozbudowały się warstwowe chmury, na styku frontów powstał silny wir poruszający się wraz z burzą. Zjawisko było gwałtowne, ogromna prędkość wiatru zakręciła trąbą powietrzną. Towarzyszył jej skokowy spadek ciśnienia, wyładowania elektryczne, ulewne opady deszczu. Piekło rozpętało się nad Gościeszynem, potem trąba ruszyła w stronę Gołąbek i Szereszewka, czyniąc na swej trasie spore zniszczenia.

Najbardziej ucierpiał las w okolicach Gołąbek, gdzie na pow. 1,92 ha powaliło i połamało ok. 550 m3 drzew w lesie mieszanym, w tym 260 m3 sosny, 290 m3 akacji, trochę brzozy. W tym przypadku konieczny jest zrąb sanitarny na całej powierzchni, gdyż przestał istnieć zwarty drzewostan. Łącznie we wszystkich leśnictwach szacuje się szkody na ok. 750 m3. Droga wojewódzka Rogowo - Mogilno na tym odcinku zatarasowana była wywrotami liściastymi, położyło całe drzewa z bryłą korzeniową. Służby drogowe i telekomunikacyjne miały sporo pracy przy usuwaniu zniszczeń i przywracaniu łączności.

Leśnicy z Gołąbek od razy przystąpili do szacowania szkód, z marszu zabezpieczyli niebezpieczne odcinki, udrożnili lokalne drogi. Najbardziej ucierpiał las na terenie Leśnictwa Głęboczek, gdyż znalazł się na trasie trąby powietrznej. Oprócz pojedynczych drzew trzeba będzie wyciąć i uporządkować zrębem sanitarnym prawie 2 ha (po dokładnym pomiarze). Ciekawe, że największe szkody powstały na ścianie lasu, na wlocie i wylocie trąby. Część drzew jest połamana na różnej wysokości, inne leżą z korzeniami. W takich warunkach wycinka i porządkowanie powierzchni wymagają szczególnej ostrożności, zachowania zasad bhp. Nie unikniemy strat na surowcu, gdyż manipulacja musi uwzględniać więcej odpadów przy wyrzynce połamanych odcinków kłód.

Na szczęście trąba w większości przeszła nad terenami otwartymi, pola i osady ucierpiały tylko w niewielkim stopniu. Strat nie uniknęli również prywatni właściciele lasu, u których szkody oszacowano na ok. 350 m3. Najbardziej ucierpieli trzej gospodarze, dla nich przygotowane zostaną odpowiednie decyzje administracyjne pozwalające na zagospodarowanie surowca, uporządkowanie i odnowienie powierzchni.

Leśnicy obserwują w przyrodzie coraz większą ilość gwałtownych zjawisk atmosferycznych, które potrafią zaskoczyć i zdewastować wieloletnią pracę. Niestety nie mamy na to większego wpływu, szereg przyczyn ma charakter globalny. Jednym z efektów ocieplenia klimatu są podobne trąby powierzane, w porywach przypominające tornado, na niespotykanych dotąd szerokościach geograficznych.

JP

Więcej o szkodach w regionie (poza lasami):

http://www.cmg24.pl/info.php?wiadomosc=5220&nr=1