Asset Publisher Asset Publisher

Taki jubileusz zdarza się raz na 100 lat!

Podczas sesji kameralnej pt. "100 ochrony przyrody w Lesie Piwnickim - świętowanie 100-lecia rezerwatu w ramach 100-lecia Lasów Państwowych", która miała miejsce 30 września br., uczciliśmy jubileusz 100-lecia Lasów Państwowych.

 
Ten szczególny jubileusz obchodziliśmy pokreślajac 100-lecie ochrony skarbów przyrody w regionie, m.in. Lasu Piwnickiego, który za sprawą prof. Adama Wodziczki został objęty szczególną troską w 1924 roku.
 
W trakcie sesji kameralnej niezwykle ciekawy wykład wygłosił Honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego prof.dr hab. Andrzej Grzywacz na temat historii lasów państwa - od najwcześniejszych wieków po współczesność.
- "(...) W tym roku obchodzimy stulecie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, jednak jak wszyscy wiemy, obszary własności państwa kształtowały się od bardzo dawna. Oczywiście są takie tereny leśne w Polsce, które zawsze były państwowe, ale trochę inaczej wówczas się nazywały: plemienne, książęce, królewskie, koronne, rządowe, skarbowe, krzyżackie, pruskie, ale zawsze były własności państw". - przypomniał prof. Grzywacz.
Jednocześnie podkreślił, że były okresy w przeszłości, które przyniosły duże straty lasom na ziemiach polskich, a także współczesność, którą cechuje wzrost zasobów przyrodniczych. Zwrócił także uwagę na wielki sukces, jakim było odbudowanie lesistości Polski z 20,8% po II wojnie światowej do 29,7% obecnie, a nawet 31% - jeśli liczymy ten wskaźnik w odniesieniu do powierzchni lądowej, jak to czyni większość państw europejskich.
 
Z kolei na temat ochrony przyrody w lasach wykład przedstawił prof.dr hab.inż. Jerzy Szwagrzyk Kierownik Katedry Bioróżnorodności Leśnej Wydziału LeśnegoUniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pan Profesor zwrócił uwagę na skalę ochrony przyrody w lasach państwowych, wyrażaną m.in. poprzez dbałość o różnorodność biologiczną oraz odnowienia naturalne gatunków chronionych.

Przypomniał także historię ochrony przyrody w Polsce i na świecie: - "(...) Ochrona przyrody jest w lasach polskich obecna od samego początku (...). Ważną postacią jest hrabia jan Zamoyski. (...) Obok hrabia Adam Stadnicki, który już na początku XX w. zaczął tworzyć rezerwaty na gruntach, których był właścicielem". Profesor Szwagrzyk podniósł również temat wyzwań, przed którymi stoją leśnicy w obszarze ochrony przyrody. Podkreślił, że wiele z nich wynika ze sprzeczności między produkcją drewna a ochroną bioróżnorodności; inne mają swoje źródło w sposobach komunikowania ze społeczeństwem.

 
Nie zabrakło także podsumowania naszych działań na przestrzeni ostatnich lat przez Pana Włodzimierza Pamfila Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

- "Musimy odpowiadać na potrzeby gospodarze, z drugiej strony chronimy przyrodę i spełniamy oczekiwania społeczne, ta równowaga między ochroną a użytkowaniem jest sednem naszej pracy. Szczególnie ważne są dla nas działania na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego gospodarowania zasobami leśnymi. Lasy są miejscem o dużym znaczeniu przyrodniczym, stanowiącym schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, równocześnie służą ludziom, oferując przestrzeń do odpoczynku, aktywności na świeżym powietrzu i edukacji. Nasza codzienna praca obejmuje ochronę biornorodności, działania na rzecz zatrzymania wody w ekosystemach leśnych oraz adaptację do zmian klimatycznych, by przyszłe pokolenia mogły czerpać korzyści z bogactwa i piękna przyrody. Dzisiejsza, uroczystość to nie tylko czas na podsumowanie, ale też refleksje nad przyszłością. Sto lat temu nasi poprzednicy z wizją i determinacją rozpoczęli budowę systemu zarządzania lasami, którego celem była ich ochrona i racjonalne użytkowanie. Dziś dzięki ich pracy, możemy korzystać z lasów, które przetrwały najtrudniejsze czasy. Naszym zadaniem na przyszłość jest kontynuowanie tej odpowiedzialności, rozwijanie gospodarki leśnej i dalsze zaangażowanie w dialog". - podsumował Pan dyrektor.

 
Były także gratulacje ze strony Gości i życzenia na przyszłość. Wszystkich przybyłych niewątpliwie zjednoczyła wspólna troska o przyrodę.
 
Uroczystość zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych pod batutą kapelmistrza Damiana Kolassy.
 
Dziękujemy za wspólne chwile przy okazji tego wyjątkowego jubileuszu, który zdarza się raz na sto lat.

Uroczystość zorganizowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu wspólnie z toruńskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Nadleśnictwem Toruń.