Asset Publisher Asset Publisher

Świąteczne drzewko prosto z lasu!

Blisko 32 tys. świerków, jodeł i sosenek czeka w nadleśnictwach toruńskiej dyrekcji Lasów Państwowych na zainteresowanych zakupem świątecznej choinki. Okazały świerk z Nadleśnictwa Zamrzenica stoi już na bydgoskim Starym Rynku a niedługo rozbłyśnie też świąteczne drzewko przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu!

W poniedziałek 2 grudnia br. Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i Ireneusz Jałoza, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu spotkali się na terenie Leśnictwa Raciniewo pod Unisławiem i dokonali wyboru świerka, który już wkrótce stanie przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Świerk zostanie wycięty w ramach planowych zabiegów ochronnych.

W grudniu każdego roku w miastach całej Polski ustawiane są żywe choinki.  Tradycyjne i naturalne drzewka pochodzące z lasu są najpiękniejsze i prawdziwie ekologiczne. Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu wiążą w drewnie znaczne ilości dwutlenku węgla. W procesie fotosyntezy „produkują” tlen. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Naturalna choinka wnosi niepowtarzalną atmosferę, wspaniały zapach lasu, wydziela olejki eteryczne o korzystnym wpływie na zdrowie człowieka. Na żywą choinkę przyjemnie spojrzeć, dotykać jej gałązek, czuć naturę. 

W nadleśnictwach nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcje Lasów Państwowych w Toruniu sprzedaż choinek rozpocznie się 10 grudnia. W tym roku toruńscy leśnicy przygotowali na sprzedaż prawie 32 tys. choinek. Do wyboru są świerki (pospolity, srebrny i kłujący), sosny i jodły. Drzewko możemy sami pozyskać wykupując u leśniczego asygnatę lub kupić przygotowane już wcześniej w doniczce z bryłą korzeniową. Średnia cena za dwumetrowe drzewko od leśnika jest atrakcyjna i wynosi ok. 35 zł.

Jakie drzewko wybrać?

Wyboru choinki na specjalnie przygotowanej plantacji możemy dokonać sami. Taka forma zakupu daje możliwość upatrzenia sobie najładniejszego drzewka i spokojny wybór wśród choinek specjalnie przygotowanych na okres świąteczny lub przeznaczonych do wycięcia w ramach pielęgnacji lasu. Możemy sami pozyskać wybrany okaz tworząc miły, świąteczny i niepowtarzalny nastrój wyprawy do lasu wraz z rodziną. Wycinając samodzielnie choinkę mamy pewność, że jest świeża i długo nam posłuży. Przy zawieszaniu ozdób igliwie nie będzie się obsypywać, jak ma to miejsce przy choinkach ściętych dużo wcześniej. Najintensywniej pachnie świerk, wypełniając dom zapachem lasu. Jodła i sona z kolei bardzo długo utrzymują igły na gałązkach, dzięki czemu możemy cieszyć się ich widokiem nawet przez kilka tygodni.

O czym warto pamiętać?

Przywiezione do domu drzewko zawsze warto „zahartować” przetrzymując przez dzień lub dwa w korytarzu lub na balkonie. Zanim wstawimy je do stojaka przytnijmy pień, aby drzewko bez przeszkód pobierało wodę. Choinkę w domu ustawmy z dala od źródeł ciepła tak, aby gałązki nie gubiły zbyt szybko igieł. Światełka LED nie wydzielają dodatkowego ciepła, co również pomoże choince dłużej utrzymać świeży wygląd.

Zakupione w nadleśnictwach drzewka nie uszczuplają zasobów leśnych, ponieważ pochodzą ze specjalnie w tym celu zakładanych przez leśników plantacji choinkowych.

Zapraszamy do zakupu świątecznego drzewka z Lasów Państwowych!

Warto sprawdzić, od kiedy i gdzie są sprzedawane choinki, odbywa się to z reguły przy siedzibach nadleśnictw, leśnictw albo w szkółkach leśnych.

Szczegółowe informacje o sprzedaży choinek we wszystkich 27 nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji LP w Toruniu znajdują się na stronie internetowej www.torun.lasy.gov.pl