Asset Publisher Asset Publisher

N. Runowo: Submisja drewna szczególnego

Już po raz dwunasty najlepsze drewno z lasów kujawsko-pomorskich zostało sprzedane na submisji drewna szczególnego dębowego.

Już po raz dwunasty najlepsze drewno z lasów kujawsko-pomorskich zostało sprzedane na submisji drewna szczególnego dębowego.
W Nadleśnictwie Runowo 25 października br. na składnicy drewna przy leśnictwie Nowy Dwór rozstrzygnięto submisję. Drewno pochodziło z czterech nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Ofertę złożyło siedem firm, nie tylko z Polski, ale też z Austrii, Estonii i Czech. 
Submisja to pisemna, ofertowa forma sprzedaży poszczególnych sztuk drewna cennego, w której wygrywa oferta z najwyższą ceną. 
Łącznie do sprzedaży wystawiono ponad 340 m sześc. drewna z nadleśnictw: Runowo – 268 m sześc., Brodnica – 40 m sześc., Jamy – 23 m sześc. i Golub-Dobrzyń – 14 m sześc. Sprzedano całość zaoferowanego surowca, uzyskując bardzo korzystne ceny. Rekordowy los pochodził z lasów Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń, za metr sześcienny zapłacono aż 3834,97 zł. Warto podkreślić, że 78 proc. drewna, to jest blisko 270 m sześc., stanowiło drewno pozyskane na terenie ubiegłorocznej klęski w lasach Nadleśnictwa Runowo.

Podsumowując tegoroczną submisję, oferenci z uznaniem podkreślali profesjonalne przygotowanie surowca oraz organizację sprzedaży. Leśników cieszy fakt, że prowadząc zrównoważoną gospodarkę leśną są w stanie wyprodukować drewno o bardzo dobrej jakości i wyjątkowych walorach dla przemysłu drzewnego. Lasy Państwowe pozyskują drewno bez uszczerbku dla zasobów leśnych kraju, zgodnie z przepisami prawa, co potwierdzają międzynarodowe certyfikaty FSC oraz PEFC. 

Dziękujemy wszystkim firmom za zainteresowanie i udział w submisji drewna dębowego o szczególnych cechach i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.