Asset Publisher Asset Publisher

N. Runowo: Submisja drewna

Submisja to rodzaj aukcji, na której można kupić drewno o szczególnych cechach zarówno wymiarowych jak i jakościowych.

Po co? Dlaczego?

Ponieważ z drewna korzysta każdy z nas, jest na nie ogromne zapotrzebowanie. Pomyślcie tylko, ile rzeczy wokół nas zrobionych jest z drewna: drzwi, okna, podłogi, więźby dachowe, książki, kredki, meble, instrumenty muzyczne, płyty wiórowe, mosty, papier toaletowy i wiele, wiele innych...

Do produkcji niektórych rzeczy potrzebny jest wyjątkowy materiał dlatego też robimy wszystko, aby taki surowiec wybrać z pośród pozyskiwanych i odpowiednio przygotować. Wybrane sztuki z kilku nadleśnictw gromadzi się na jednym placu, gdzie przez kilka dni zainteresowani odbiorcy mogą je wszystkie dokładnie obejrzeć i wybrać te, które chcą kupić.

Zapotrzebowanie na drewno jest ogromne, ale wystarczy racjonalnie gospodarować nasze lasy, a starczy go dla obecnych i przyszłych pokoleń, przy czym lasy wciąż będą trwać. Warto bowiem pamiętać, że drewno to surowiec odnawialny i biodegradowalny. Dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej, Lasy Państwowe to nie tylko ekologiczna "fabryka" drewna, ale jednocześnie miejsce życia wielu zwierząt, miejsce do rekreacji i wypoczynku, miejsce pracy dla wielu ludzi... Staramy się pogodzić wszystkie te funkcje.

Tak, pozyskujemy drewno, bo dostarczanie tego surowca to nasze zadanie, ale naszym obowiązkiem jest jednocześnie zachowanie ciągłości lasów i to również robimy. Wiele powierzchni leśnych objętych jest różnego rodzaju formami ochrony, gdzie przyroda rządzi się sama. W lasach gospodarczych, w miejscu wyciętych fragmentów, sadzone są młode drzewka. Wszystko po to, aby przyszłe pokolenia również miały możliwość korzystania z licznych dobrodziejstw jakie daje las 🌳🌲🌳

Lesistość naszego kraju systematycznie rośnie i nie są to tylko puste słowa ale fakty. Wszystko co robimy, robimy dla lasu oraz dla ludzi i to staramy się Państwu pokazywać.

Oczywiście, że lasy poradzą sobie bez człowieka, ale my - ludzie, nie poradzimy sobie bez lasu. Wszyscy bowiem korzystamy z drewna, a jak wiadomo drewno jest z lasu.