Asset Publisher Asset Publisher

Rekordowa submisja w Runowie

Blisko 600 m sześc. najlepszego i najcenniejszego pod względem jakości drewna dębowego z kujawsko-pomorskich lasów wystawiono na XIV Submisji Drewna Szczególnego Dębowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Oferty cenowe były najwyższe w historii i sprzedano wszystko, co do sztuki.

Submisja oznacza pisemną, ofertową licytację poszczególnych losów (partii) drewna, gdzie wygrywa najwyższa oferowana cena. Ta forma sprzedaży  uzyskała  uznanie nie tylko w Polsce, ale na trwałe wpisała się do kalendarza największych aukcji drewna cennego w całej Europie.

Toruńska submisja jest organizowana jesienią, ale przygotowania zaczynają się dużo wcześniej. W roku poprzedzającym submisję, spośród drzew przeznaczonych do wycinki, w cięciach planowych, wybierane są egzemplarze o szczególnie wysokiej jakości. Cechy drzew to zarówno wynik uwarunkowań genetycznych, jak i odpowiednich warunków siedliskowych, w których drzewo wzrastało.

Wybrane w drzewostanie sztuki, po ścince są transportowane na składnicę (tzw. plac ekspozycyjny), gdzie po raz kolejny, z bardzo dużą dokładnością są mierzone, by móc określić ich wymiary i miąższość. Grupy kilku sztuk drewna (ok. 10 m sześc.) otrzymują swój numer losu, na który oferenci składają swoje propozycje cenowe.

Toruńską submisje rozstrzygnięto 22 października 2020 r. w Nadleśnictwie Runowo, gdzie znajdował się plac submisyjny. Zgromadzono na nim drewno pochodzące z 15 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji LP w Toruniu.  drewno wystawione na sprzedaż pochodziło z nadleśnictw: Runowo, Gołąbki, Miradz,  Skrwilno, Jamy, Brodnica, Golub-Dobrzyń, Różanna, Dąbrowa, Szubin, Czersk, Trzebciny, Toruń, Zamrzenica, Lutówko.  Przez pięć dni przedstawiciele firm zainteresowanych zakupem mieli możliwość oglądania surowca zaprezentowanego na placu ekspozycyjnym w Leśnictwie Nowy Dwór. Podczas tegorocznej edycji submisji drewna cennego w Nadleśnictwie Runowo sprzedano całość surowca dębowego. Cieszy nas to, że uwzględniając ochronne i społeczne funkcje lasu leśnicy potrafią wyprodukować drewno o ponadprzeciętnych, przeznaczeniowych cechach docenianych przez producentów z branży drzewnej.