Asset Publisher Asset Publisher

Śniadanie na Trawie

Wielki festyn ekologiczny w formule „Śniadania na Trawie” odbył się na Rynku Nowomiejskim w centrum Torunia, w sobotę 14 czerwca br.

Organizatorem tej imprezy jest Pracowania Zrównoważonego Rozwoju i samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Stoisko edukacyjne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu tradycyjnie cieszyło się dużą popularnością uczestników śniadania.

„Śniadanie na Trawie" już od kilku lat jest organizowane na centralnych placach toruńskiej Starówki. Najpierw był to Stary Rynek, a obecnie – już drugi rok z rzędu – Rynek Nowomiejski z charakterystycznym dawnym zborem ewangelickim, a obecnie Galerią Fundacji Kulturalnej Tumult. Wyróżnikiem imprezy znanej jako „Śniadanie na Trawie" jest nic innego, jak właśnie kilkaset metrów kwadratowych dywanu z żywej trawy, którym na ten dzień przykryty zostaje bruk Rynku Nowomiejskiego. Mieszkańcy Torunia i okolic, ale również mile zaskoczeni turyści, którzy tego dnia zwiedzają Gród Kopernika, zatrzymują się na krócej lub dłużej w strefie „Śniadania", bo rzeczywiście można posilić się płatkami śniadaniowymi, ugasić pragnienie świeżym sokiem z marchwi i pokosztować wyrobów od wielu mniejszych i większych producentów zdrowej żywności regionalnej. To oferta dla ciała.

W strefie edukacyjnej tego swoistego pikniku działała grupa stoisk promujących środowisko przyrodnicze regionu, w tym parki krajobrazowe, ornitolodzy, pszczelarze i leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Na stoisku leśników obleganym przez dzieci, młodzież i dorosłych, przybywających często całymi rodzinami można było obejrzeć ponad 20 szalek z nasionami drzew i krzewów leśnych, kiełkujące nasiona, las siedmiodniowy, dwutygodniowy, sadzonki jedno-, dwu- i czteroletnie. Obraz ten niezmienne budzi zadziwienie wszystkich, nawet przyrodników, którzy nie spodziewali się, że pod taką kilkudniową „trawką" kryje się zalążek przyszłego boru sosnowego. Obok, można było też pod szkłem powiększającym zajrzeć w oczy kornika i prześledzić rysunek jego żeru pod korą świerka.

Prawdziwym hitem, budzącym duże i wielkie emocje, jest konkurs wiedzy przyrodniczo-leśnej prowadzony na poziomie podstawowym, a więc dla dzieci, polegający na odgadywaniu rymowanek. W tym dzieci są na ogół bezbłędne i wygrywają książeczki do pokolorowania, drewniane linijki z podobiznami roślin, grzybów i zwierząt, audiobooki, ołówki, długopisy, a ostatecznie, gdy odpowiedź rozmija się z prawdą – tylko słodką krówkę pocieszenia.

Dorośli zdają znacznie trudniejszy egzamin. Pytania są poważne. Chociaż zawsze chodzi o las, to czasem pytanie jest matematyczne, czasem dotyczy języka ojczystego, a już najtrudniej jest, gdy po prostu profesjonalnej wiedzy leśnej. Chętnych jednak nie brakuje. Chwilowe niepowodzenia wyraźnie mobilizują uczestników zabawy. Nie ma nic do stracenia, za to potencjalnie można wygrać sadzonkę z zakrytym systemem korzeniowym ze szkółki kontenerowej Nadleśnictwa Dobrzejewice, ilustrowane klucze przyrodnicze do rozpoznawania ptaków, ssaków, owadów, grzybów, krzewów, drzew. Wyróżniający się uczestnicy tegoż turnieju otrzymują zielone parasole i koszulki z nadrukiem „90 lat Lasów Państwowych", a ci najbardziej „obkuci" i nie do zagięcia – mały, ale bardzo pożądany pendrive 8 GB – również z jubileuszowym nadrukiem LP.

Chociaż stoisko Lasów Państwowych na „Śniadaniu na Trawie" obsługuje sześciu leśników z nadleśnictw: Dobrzejewice, Rytel i Toruń oraz Regionalnej Dyrekcji LP w Toruniu, to przez cały dzień na odpoczynek nie ma co liczyć. Dopiero, gdy wybiła regulaminowa 17:00 zwinęliśmy stoisko, bo też oferowane na nim materiały w komplecie rozeszły się, trafiając do uczestników „Śniadania". Zabrakło nawet krówek i tylko resztka „szyszek szczęścia" została na kolejny festyn. Trzeba powiedzieć, że niezwykła atrakcyjność stoiska leśników nie byłaby możliwa, gdyby nie solidne wsparcie finansowe Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Trzeba wspomnieć, że ta ciesząca się dużą popularnością i wzięciem impreza edukacyjna ma też mocny segment kulturalny. Na scenie bowiem przez cały dzień prezentują się artyści – muzycy, grupy taneczne i wokaliści. Gwiazdą tegorocznego wieczoru i nocy, ale wciąż „Śniadania na Trawie", był rockowo-folkowy zespół muzyczny Voo Voo.