Asset Publisher Asset Publisher

Sadzimy! Prawie 58 milionów młodych drzew trafi w tym roku do lasów Kujaw i Pomorza

Wiosna to czas wielkich zmian w lasach – przyroda rozkwita po zimowej przerwie, a leśnicy naśladując naturę, wprowadzają najmłodsze pokolenie lasu!

Aby móc rozpocząć odnawianie lasu, niezbędne są sadzonki drzew, zarówno iglastych,  jak i liściastych, gatunków głównych, jak domieszkowych. Dla lasów toruńskiej dyrekcji, ale również prywatnych właścicieli gruntów leśnych, produkowane są sadzonki w 30 szkółkach leśnych. Zdecydowana większość z nich to szkółki polowe, ale jest też szkółka tunelowa i dwie kontenerowe.

Szczególnie ważne dla odnowienia terenów poklęskowych okazało się przygotowanie sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym w Szkółce Leśnej Bielawy, należącej do Nadleśnictwa Dobrzejewice. Spośród prawie 86 milionów sadzonek drzew wyhodowanych przez leśników Kujaw i Pomorza w ubiegłym roku, aż 6,7 mln posiada zakryty system korzeniowy, a więc powstało właśnie w tej szkółce. Takie sadzonki trafiają na trudniejsze obszary, gdzie młode pokolenie lasu musi poradzić sobie np. na wielkich obszarach zniszczonych przez nawałnicę.

Z sadzonek, które powstały w ciągu ostatnich miesięcy,  leśnicy w bieżącym roku wykorzystają 58 mln drzew, pozostałe muszą jeszcze pozostać na szkółkach leśnych, by były silniejsze i odporniejsze. Jednak dzięki tym, które już są gotowe do opuszczenia szkółek, powstanie 7 627 ha nowych lasów. Aby ułatwić zobrazowanie wielkości tej powierzchni, można stwierdzić, że jest to ponad 10 680 pełnowymiarowych boisk do piki nożnej!

Dla leśników ważne jest nie tylko, by posadzić nowe drzewa, ale zrobić to mądrze. Drzewostany, które powstały po II wojnie światowej miały szybko odbudować stan zasobów przyrodniczych w Polsce, zaspokoić pilną potrzebę odbudowy kraju. To właśnie w tamtych czasach powstała większość sosnowych lasów. Dzisiaj wprowadzając młode pokolenie lasu, dbamy o jego różnorodność gatunkową, bo ta jest gwarancją różnorodności procesów przyrodniczych i gatunków, które pojawią się z czasem na odnowionej powierzchni. Z puli sadzonek, które leśnicy wyhodują z nasion, aktualnie aż 40% to młode drzewa liściaste!

Na koniec warto podkreślić, że aktualnie sadzimy młode drzewa nie tylko wiosną, ale również jesienią. Od lat staramy się, by lasów w Polsce było coraz więcej!